Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu i Klub Literacki – o współpracy (ewaluacja 2015r.)

marzec 3, 2015

W styczniu otrzymaliśmy zaproszenie na wyjątkowe spotkanie:

W dniach od 06.02 do 12.02.2015 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu odbędzie się ewaluacja zewnętrzna. W procesie ewaluacji zbierane są informacje o szkole z różnych źródeł. Jednym z nich jest opinia  instytucji  współpracujących z naszą szkołą.
W związku z naszą długoletnią współpracą mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie, które odbędzie się w dniu 12.02.2015 o godz. 12 w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu. Podczas spotkania będzie miała miejsce dyskusja na temat ,,Jakie korzyści zyskuje szkoła z tytułu współpracy z daną instytucją”.

Do zabrania głosu na tym spotkaniu przygotowaliśmy się w Klubie Literackim „Brzeg” w styczniu. Co to oznacza wyraz ewaluacja? Jest to zebraniu informacji na temat jakości pracy szkoły. Wizytatorzy oceniają, jak szkoła spełnia 17 wymagań, które zostały ustalone przez Ministerstwo Edukacji  Narodowej. Dotyczą one m.in. wyników nauczania, oferty edukacyjnej, rozwijania aktywności, współpracy z rodzicami i z różnymi jednostkami w środowisku.

Turniej Poetycki 2014 - na 1 planie młodzież z ZSZ 1 W auli szkoły zasiedli przedstawiciele: zakładów, fundacji, szkół, poradni, stowarzyszeń, policji, urzędów miejskich i wojewódzkich. Wśród nich ja – reprezentowałam klub działający przy Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg. Wszyscy mówili dużo i trochę górnolotnie… zadania, projekty, etc. Nasz klub działa społecznie, dla dobra słowa, rozwoju duchowego. Zyskał zainteresowanie, gdy zaprezentowałam dość gruby zbiór poezji, wydany dzięki składkom autorów. W książce „To tylko przerwa w locie” są wiersze młodych poetów z tej szkoły. Otrzymali oni kilka książek nieodpłatnie, na co złożyli się starsi koledzy po piórze.

"To tylko przerwa w locie" - okładkaLubimy współpracować z młodzieżą brzeską i trzeba przyznać, że szkoła ze Słowiańskiej jest wyjątkowa.  Od początku istnienia pomaga nam w działalności. Młodzież zainteresowana literaturą ma inspirację w nauczycielach, którzy oprócz pracy programowej posiadają swoje  pasje. Działa tu zespół muzyczny, który mimo odchodzenia absolwentów, śpiewa i gra w coraz to nowym składzie naprawdę doskonale.

M.Guziak-Brodzińska - Najazd Poetów w 2013 r.To zasługa pani z biblioteki Doroty Witoszyńskiej oraz polonistki Małgorzaty Guziak-Brodzińskiej. Joanna Gala-Wójcik - Najazd 2014Uczniów również bardzo aktywizuje Joanna Gala-Wójcik, która jest współorganizatorką corocznego Turnieju Poetyckiego (Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich).

Mile wspominamy spotkania z oprawą muzyczną, dzięki którym nasze comiesięczne spotkania były ciekawsze. Muzyka i poezja z iskierką młodości bardzo nas ożywiają. Juliusz Słowacki – wieczór poety z recytacją uczniów i koncertem na wielu instrumentach w sali ratusza był niezapomniany. Zawsze choćby delegacją, uczniowie przychodzą na spotkania autorskie. Spotkań było w ciągu ostatnich lat dość dużo, ale wspomnijmy kilka: z opolskimi  poetami: Renatą Blicharz, Edmundem Borzemskim, z Krystyna Januszewską powieściopisarką pochodzącą z Brzegu, z Karoliną Chyłą młodą poetką (która jest niewidoma). I ja osobiście bardzo dziękuję za nastrojową oprawę muzyczną moich spotkań autorskich, dzięki którym zachowałam książęce wspomnienia z Zamku. Zespół muzyczny na promocji  naszej książki - Zamek 2014r.Niedawno na wieczór promocyjny klubowego zbioru poezji w zamku „To tylko przerwa w locie” zespół muzyczny przygotował piosenki poetyckie i prezentację wierszy. Wzruszyli nas uczniowie, którzy przyszli na spotkanie odświętnie ubrani w garnitury i krawaty. Śpiewające dziewczyny wystąpiły oczywiście w strojach wieczorowych.

Kilka razy klub zorganizował konkurs pt. „O Brzeskie Pióro” na wiersz i opowiadanie historyczne . Najwięcej utworów przysyłała szkoła ze Słowiańskiej i otrzymała najwięcej nagród. Okazuje się, że w placówce o profilu zawodowym są różnorodne talenty, które mają okazje ujawnić dzięki nauczycielom.  W dobie kultury obrazkowej – mocno marketingowej dbałość o rozwój duchowy jest szczególnie ważny. Gdy robimy razem daną imprezę, korzystamy obopólnie, młodzi artyści mają świetne pomysły! Klub nie może się też obejść bez zdolnych uczniów z Technikum Informatycznego, bo gdy natrafia na problemy z prowadzeniem strony www.klubliterackibrzeg.pl, zawsze może liczyć na pomoc.

Niebawem literaci z klubu i ich znajomi będą pomagać w działalności portalu literackiego, który będzie rozwijał zdolności pisarskie. Portal tworzą uczniowie. Już teraz zapraszamy młodych twórców z Brzegu i z powiatu. Ponoć kto nie istnieje w sieci, to w ogóle nie istnieje, a poza tym, jeśli się pisze wiersz, to dla kogoś…

Romana Więczaszek