„To tylko przerwa w locie” – almanach Klubu Literackiego „Brzeg”
maj 26, 2014„To tylko przerwa w locie” – to tytuł naszego zbioru poezji. Trwają ostatnie prace korektorskie przed drukiem.
We WSTĘPIE są zawarte wszystkie ważne dla nas sprawy.
WSTĘP
Marzymy, aby ta książka przyniosła radość. Nam – autorom i Wam – Drodzy Czytelnicy.
Wiele zmieniło się wokół nas, jednak zawsze ważne jest słowo, zawsze pozostanie.
Świat wiruje coraz szybciej, osaczają nas obrazy, tablety, telefony i inne ekrany…Tylko słów coraz mniej. Tylko kontaktów z drugim człowiekiem coraz mniej. Ale czy księżyc świeci inaczej? Czy wiemy, dokąd zmierza świat? Dlaczego ciągle boli ta mała rana w okolicy serca? Przecież nadal pragniemy unieść na rękach tyle miłości, ile wymyślimy sami.
„To tylko przerwa w locie”, więc zapraszamy. Próbujemy zatrzymać piękne i ważne chwile, aby nadać sens bliskości. Wszystkim potrzebne jest wytchnienie, o czym dobrze wie Jędrzej Sadłoń, autor wiersza „Przerwa”, z którego zaczerpnęliśmy tytuł książki. Wędrujemy słowem po tym cudnym i dziwnym świecie – my członkowie i sympatycy Klubu Literackiego „Brzeg”, który działa przy Zarządzie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu. Dołączają do nas znajomi poeci, którzy mieszkają daleko (nawet w Wielkiej Brytanii), blisko i bliżej. Wszystkich znamy, bywali na spotkaniach, zostali uwidocznieni na stronie: www.klubliterackibrzeg.pl
Zabieramy na lotną wędrówkę poetów nieśmiałych, namówionych z trudem na książkowy debiut. Tkwili w swoich szufladach od wielu lat i nadal są wrażliwi, zadziwieni, dziecinni – gdy się wstydzą lub wzruszają. Zgodzili się na druk, gdy znany poeta im rzekł: Skoro na słowo świat jest głuchy,/ a ziarna jeszcze są w przetaku,/ niech służą jak snów okruchy/ dla wyrzuconych z gniazda ptaków. Wydanie zbiorowe to jedyna metoda na pozostawienie swojego śladu, bo koszty wydania indywidualnego są bardzo wysokie.
Na kartach książki są osoby, których nie ma już wśród nas. Przy stole niebiańskim jedna z nich pisze piękne bajki, na pamiątkę otrzymała dedykację w naszym almanachu. Inna jest bardzo chora, czasami tylko porozumiewa się mrugnięciem oczu, ale ma nadzieję pomnożyć to, czego już tak mało. Podróżujemy z autorką, która zadziwia bogactwem zmysłów, choć nigdy na własnych nogach nie pójdzie z nami na spacer polami, lasami ze słońcem…
Towarzyszą nam autorzy, którzy posiadają znaczny dorobek literacki. Zechcieli podzielić się swoim słowem oraz doświadczeniem poetyckim, byśmy potrafili utrzymać do końca ziarnko życia w dłoni. Tym bardziej, że są wśród nas są młodzi twórcy – laureaci Turnieju Poetyckiego XXIV Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Jak oni inspirująco ożywiają kartki książki młodością i mądrością refleksji!
Autorzy w książce są więc w różnym wieku, tworzymy różnorodność przeżyć i form. Ale wszyscy mają w oczach znaki zapytania. Pragną z Tobą Czytelniku, porozmawiać lub pomilczeć…
Romana Więczaszek
P.S. We wstępie zostały wykorzystane fragmenty z wierszy autorów almanachu: Danuty Babicz-Lewandowskiej, Renaty Blicharz, Kazimierza Burnata, Danuty Hasiak, Aleksandry Niemkiewicz, Rafała Orlewskiego, Jędrzeja Sadłonia, Ewy Skarbek.
…………………………………………………………………………….
W almanachu publikują następujący autorzy
(przewrotnie, jak to w locie bywa, zaczynamy od końca alfabetu) :
1. Romana Więczaszek
2. Magdalena Wiącek
3. Agnieszka Tomaszewska
4. Monika Szczypior
5. Ewa Skarbek
6. Jędrzej Sadłoń
7. Michał Rępalski
8. Stanisław Przybylo
9. Leszek Pabisiak
10. Rafał Orlewski
11. Aleksandra Niemkiewicz
12. Henryk Jerzy Musa
13. Zofia Mogilnicka
14. Karolina Miłkowska
15. Halina Kownacka
16. Marian Kosiński
17. Genowefa Kołakowska
18. Alicja Kaim
19. Mariusz Jarosz
20. Danuta Hasiak
21. Irena Florkowska
22. Bernadeta Fedorowicz
23. Kazimierz Burnat
24. Dominika Brodzińska
25. Renata Blicharz
26. Danuta Babicz-Lewandowska
………………………………………………………………………………………….