XXIV Najazd Poetów na Zamek Piastów – Turniej Poetycki 2013
grudzień 16, 2013– Dlaczego piszę wiersze? Piszę je rzadko, tylko wtedy, gdy mam natchnienie – wyznaje laureatka I miejsca w kategorii szkół średnich Turnieju Poetyckiego Agnieszka Tomaszewska – uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Gdy odbierała nagrodę, towarzyszyły jej głośne owacje, ku radości jury, gdyż był to znak akceptacji dla wyboru.
Skład komisji stanowili poeci i animatorzy kultury: Ewa Maj Szczygielska (Korfantów), Edmund Borzemski i jego mama Stanisława Borzemska (Korfantów), Łukasz Ławreniuk (Brzeg), Janusz Wójcik (Brzeg) i autorka tego artykułu. Wydarzeniom na zamku towarzyszył dyr. Muzeum Piastów Śl. Paweł Kozerski.
Sala Koncertowa otworzyła swoje podwoje dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich z Brzegu, Skarbimierza i Wołczyna, ponieważ w ramach XXIV Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich pewnego listopadowego dnia odbył się turniej, czyli konkurs na najlepszy wiersz własny. Oprócz wierszy i muzyki młodzi ludzie mieli też lekcję wychowawczą, gdyż Najazd poświęcony był zmarłym działaczom i poetom związanym z Opolszczyzną: Edmundowi Osmańczykowi, Zbyszko Bednorzowi, Jerzemu Kozarzewskiemu.
– Są to przykłady patriotów, ich życie ukazuje, jak można służyć Polsce, nie zatracając ideałów podczas najgorszych lat hitlerowskiej okupacji i stalinowskich represji – mówił Janusz Wójcik dyr. Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu arszałkowskiego, corocznie zajmujący się organizacją. Prezentacja multimedialna obrazowała życie i twórczość bohaterów spotkania. „Wolność jest słoneczna” – fragment z wiersza E. Osmańczyka był mottem tegorocznego Najazdu, druga część odbyła się po południu.
– W turnieju nie nagroda jest ważna – podkreśliła wicedyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Małgorzata Szymańska: – Prezentacja własnej twórczości to wielkie wydarzenie dla każdego. Młodzi często głęboko skrywają uczucia, a ważne jest, aby umieli je wyrazić.
O tematykę wierszy pytała mnie w przerwie dziennikarka z TV Opole. Powiedziałam: – Miłość, temat ponadczasowy i ważny. Miłość w rozmaitych barwach, wzruszające prośby o bliskość z drugą osobą, z matką. Mocnym akcentem jest bunt, biegnięcie bez celu, strach przed rzeczywistością i chaosem we współczesnym świecie – dodałam.
I młodzi ludzie potrafili wyciszyć się w tym chaosie. Podziwialiśmy ich wrażliwość, Sala Pinottiego była pełna i mimo że konkurs trwał wiele godzin, wszyscy w ciszy i skupieniu, a było to bardzo odświętne dla poezji, wysłuchali ok. 40 uczestników. Gdy jurorzy obradowali, odbył się koncert wokalno – muzyczny zespołu z ZSZ nr 1 przygotowany przez Dorotę Witoszyńską, Małgorzatę Guziak-Brodzińską i Joannę Wójcik, która prowadziła turniej. Podziękowania należą się wszystkim nauczycielom, którzy dbają o szacunek dla słowa, rozwijają talenty i angażują wychowanków do prezentacji. Młodzi poeci zostali zaproszeni na spotkania Stowarzyszenia Żywych Poetów i Klubu Literackiego „Brzeg”.
– Jestem dość zamkniętą osobą, długopis i papier to jedyna forma pokazania, co tak naprawdę siedzi w mojej głowie, kim jestem – rozmawiam dalej z Agnieszką Tomaszewską. – Do napisania tych, które wygrały konkurs, zainspirował mnie mój przyjaciel, jestem mu bardzo wdzięczna.
Pytam, do czego służy poezja. Czy ludzie w obecnej rzeczywistości jej potrzebują.
– Służy do wyrażania pewnych stanów, emocji, uczuć w dość niekonwencjonalny sposób. Jest czymś bardzo ciekawym, tajemniczym – wiersz, tak jak książka pobudza naszą wyobraźnię.
– Czy jutro Agnieszka – zdobywczyni pierwszej nagrody obudzi się tą samą osobą….
– Oczywiście! Aczkolwiek moje zwycięstwo jeszcze bardziej zmotywowało mnie do działań. Mam w głowie o wiele więcej pomysłów, refleksji. Jestem pewna, że wykorzystam je przy najbliższej okazji – zapewniła Agnieszka Tomaszewska.
Napisała: Romana Więczaszek
Wiersz Agnieszki Tomaszewskiej = I nagroda
Chaos kontrolowany
Jak zwykle nie wiem co jutro wypada
Pewnie to znów coś przeraźliwie okrągłego
Od razu więc wystaw mi paragon wstrętu
złych wspomnień i gestów
Bez ustępstw szklanej kuli przeszłości
I na szczęście na pewno na razie
Zdarzenia toczą się jak sześcian
i mimo wszystko ciągle mam dobrą rękę
Jakoś jeszcze nie ułożyłam epitafium
Ala wypadałoby znaleźć swoją życiową puentę
Jeśli więc toczę słowa kaleki
emocji przebij mi serce włócznią
Nieznośna dziwność bytu
Turniej Poetycki 2013 – laureaci
Gimnazja:
I m. Jędrzej Miarecki – PG 2 Brzeg
II m. Angelika Andrasz – PG 3 Brzeg
III m. Julia Chudzik – PG 2 Brzeg
wyróżnienia:
Dawid Gawroński – PG 2 Brzeg
Tomasz Kopczyński – PG 2 Brzeg
Paula Kuś – PG Wołczyn
Malwina Michalska – PG 2 Brzeg
Patryk Rostkowski – PG 2 Brzeg
Szkoły średnie:
I m. Agnieszka Tomaszewska – ZSZ 1 Brzeg
II m. Dominika Brodzińska – II LO Brzeg
III m. Radosław Mucha – II LO Brzeg
Wyróżnienia:
Michał Jasiczek – ZSZ 1 Brzeg
Aleksandr Kamińska – LO Wołczyn
Patrycja Kulczycka – ZSZ 1 Brzeg
Karolina Miłkowska – ZSZ 1 Brzeg
Elżbieta Sudół ZSZ – 1 Brzeg
Beata Szczeblewska – ZSZ 1 Brzeg
Radosław Zakowicz – II LO Brzeg
…………………………………………………………………………………………..