W bibliotece w Łosiowie – słowa i muzyka /2013/
październik 30, 2013– Poezja przypomina, że we współczesnym świecie, który bez ustanku osacza nas informacjami i obrazami, są inne ważne sprawy. Ważniejsze, niż markety, pieniądze i telewizja. Te ważne sprawy to przeżycia, doświadczenia – mówiła Romana Więczaszek, która wraz ze znajomymi z Klubu Literackiego „Brzeg” przy Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg była na wieczorze poetycko – muzycznym w bibliotece w Łosiowie.
Poetka prezentowała swoją czwartą wydaną książkę poetycką „Słowa jak liście” (Kraków 2013). Wśród miłych odbiorców była również młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Brzegu, która przygotowała pod kierunkiem Lidii Berghausen oprawę muzyczną.
– Wiersze mówią o bólu, radości, miłości. Bez tych doznać człowiek jest ubogi – przekonywała autorka, po czym dodała za Rafałem Orlewskim (literat, krytyk literacki), że słowo jest potęgą, a „myśl pochwycona w sieć liter żyje, działa, tworzy. Wszystko inne roznosi wiatr”. Z wierszem dobrze się odpoczywa od zgiełku świata, w ciszy i skupieniu. Poezja wymaga samotności, żadne dzieło sztuki nie powstaje w hałasie. Każde pisanie wiersza jest lepsze od pisania esemesów i maili.
Poetka z Brzegu, jak stwierdziła, cytując wiersz pt. „Sprzeczności” na życzenie pani Ludwiki, „poetką bywa” i „bywa, że zupę miesza z poezją”. Lubi być mocno osadzona w rzeczywistości, ale i lubi zaszyć się w ciszy i samotności. Początki jej twórczego życia zaczęły się już w dzieciństwie, gdy polubiła czytanie. Dzieci z podwórka przeistaczała w teatr, potem pisała wiersze, bo się zakochała , a gdy ten sposób wyrażania okazał się mały, zaczęły powstawać pamiętniki.
Na zażółconej dziś ze starości kartce jednego z nich, zapisała pierwszy ważny wiersz. Przeczytała go i zrozumieliśmy, jak duże emocje są potrzebne, by powstał utwór. Była to ważna chwila. Poetka nie mogła milczeć, doznała metafizycznego przeżycia, gdy dowiedziała się o nagłej śmierci ojca.
W gościnnej bibliotece trwała prawdziwa uczta dla słowa, słuchacze zadawali pytania, prosili o czytanie wierszy, młodzi wirtuozi pięknie koncertowali. Wszystko dzięki Ludwice Chojnackiej i jej koleżankom, pracującym w tej placówce. Podlega ona pod Miejską Bibliotekę w Lewinie Brzeskim. Gdyby nie to spotkanie, nie bylibyśmy świadomi, jak różnorodną działalność prowadzą biblioteki. Większość imprez dotyczy młodych czytelników: Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki, Szukamy śladów jesieni – wycieczki (piesze, autokarowe i rowerowe), różne konkursy, warsztaty np. zdobienie techniką decoupage, Jesienne Prezentacje (przegląd talentów Opolszczyzny), Dyskusyjne Kluby Czytelnicze i spotkania autorskie. To tylko ważniejsze przykłady. Aktualnie biblioteki stają się domami kultury, łączą słowo, obraz, muzykę i rozwój fizyczny oraz umysłowy.
Słowem należy się dzielić jak chlebem, toteż na omawianym wieczorze wystąpili także znajomi po piórze: Marian Kosiński i Stanisław Przybyło. Wieczór miał drugą ważną część, kiedy to można było rozmawiać indywidualnie, poprosić o wpis do książki. Romana W. zapamięta czytelniczkę, która ze łzami wyznała, że jeden z utworów bardzo ją poruszył, bo dotyczył również jej niedawno zmarłego syna.
Potem biblioteka przeistoczyła się w kawiarnię literacką, ponieważ organizatorki częstowały słodkościami domowo przyrządzonymi.
W obecności książek na półkach, w blasku świec w miłej atmosferze, poezja w wiejskiej bibliotece miała się wspaniale. Można było zapomnieć o współczesnym szumie informacyjnym, chaosie obrazów oraz dźwięków.
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Brzegu otrzymali jako podziękowanie tomiki Romany Więczaszek. Byli to: Jakub Fedorowicz – trąbka, Julian Wojnarowski – wiolonczela Sandra Piekoszewska – flet, Weronika Florków – gitara, Aleksandra Barszcz – fortepian, Maja Barszcz – akordeon.
napisała: Romana W. , foto L. Chojnicka i
Zapraszamy na spotkania Klubu Literackiego „Brzeg” młodych miłośników słowa i tych starszych w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 17.00, sala ZNP, ratusz I piętro, kontakt: 506 694 440, kontakt@klubliterackibrzeg.pl
www.klubliterackibrzeg.pl
Najbliższe spotkanie 8 listopada pt. „Zaduszki poetyckie”