W Muzeum Piastów Śląskich – maj 2013 – „Szukam człowieka” – spotkanie

maj 20, 2013

Mówi dyr. Paweł Kozerski– Piastowie zawsze sprzyjali ludziom kultury. Życzmy sobie jak najwięcej dobroci, spójrzmy na siebie z życzliwością i uśmiechem – powiedział Paweł Kozerski dyr. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Słowa nawiązywały do hasła pt. „Szukam człowieka”, który był tytułem  spotkania  wymyślonego przez  Mariana Kosińskiego z Lewina Brzeskiego – muzyka, poetę, animatora kultury i duchownego w jednej osobie.

To człowiek o niespożytej energii, który zawsze potrafi zaangażować do współdziałania wiele ludzi, bo jakże nie świętować tyle nagromadzonych w maju okazji!
Poeta M. Smogur i gościeSala Myśliwska była pełna. Wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk osobiście przywiózł ekran oraz obsługiwał sprzęt do projekcji filmu.

P1090033Autor spotkania pokazał niezwykły film nagrany pół wieku temu przez telewizję. Zapomniany, nigdy nie wyemitowany. Dlaczego? Nie wiemy. To film muzyczny nagrany w plenerze  – piosenki zespołu Miniaturki, Zespół ten przez wiele lat był prowadzony przez Kosińskiego.

 S. Przybyło przed bramą Zamku Piastów Śląskich w BrzeguScenariusz spotkania był bardzo bogaty, przygotował go autor wieczoru z Edwardem Traką i Stanisławem Przybyłą.

E. Traka i M. KosińskiSpotkanie prowadził dr historii E.Traka(Olszanka), który niezwykle ciekawie mówił o rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, o powstaniu styczniowym, o rocznicy mordu wołyńskiego i o powstaniu w getcie warszawskim. „Barka”, „Walc o miłości ziemi, „Chwalcie łąki umajone”, „Witaj Zosieńko” – to niektóre tytuły melodii wyśpiewane i zagrane przez Muzykującą  Rodzinę Kosińskich  (Elżbieta Kosińska, Lidia Hajtałowicz). Kosiński to znawca instrumentów ludowych, toteż usłyszeliśmy dużo różnych dźwięków: z harmonii, okaryny, fletu, organek. Zbigniew Marchwiński grał na organach i śpiewał piosenki poetyckie, a nastrojowo na flecie koncertowała Alicja Lewandowska nauczycielka muzyki

Od prawej: E. Kosińska, L. Hajtałowicz, M. Kosiński, w głębi Z. Marchwiński

.

Czyta wierse Józef Chimiak - przewodniczący Emeryckiego Klubu LiterackiegoW obecnych czasach, w natłoku informacji, często czujemy się samotni, zagubieni. Wtedy miłość powinna spajać człowieka z człowiekiem. Do tego tematu nawiązywali poeci, czytając wiersze. Z Klubu Emeryckiego ZNP Józef Chimiak, z Klubu Literackiego „Brzeg” Sonia Falińska , Romana Więczaszek, Leszek Pabisiak; ponadto Stanisław Przybyło (Skarbimierz), Marian Smogur (Brzeg), Józef Jeżewski Łosiów).

Wiersz swojego autorstwa czyta S. FalińskaOrganizatorzy spotkania nie zapomnieli o wierszach swoich przyjaciół, mieszkających daleko od Brzegu, członków Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Lewin Brzeski.

Mówi S. WłostowskiPrzez Stanisława Włostowskiego emerytowanego polonistę, publicystę cytowane były strofy Wandy Gizickiej poetki z Raciborza, Wacława Morawskiego poety z Podbeskidzia  i Kosińskiego. Inni czytali utwory Wiesława Kota z Kielcczyzny oraz Teresy Parychy z Przemyśla. Zatem słowo jednoczy ludzi, słowo nie zna granic.

Życzenia od zespołu muzycznego "Wrzos"

Wystarczyła ci sutanna uboga / i ubogi wystarczył ci ślub, / bo wiedziałeś kim jesteś dla Boga / i wiedziałeś co tobie dał Bóg – refren pochodzi z pieśni  dedykowanej M. Kosińskiemu, który właśnie skończył 80 lat. Sto lat, prezenty i kwiaty były niespodzianką od przybyłych. Przy stole ze słodyczami i kawce (dziękujemy Związkowi Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg) pobrzmiewały różne tematy i trzeba przyznać, że wszyscy byli zadowoleni ze spotkania z drugim człowiekiem.

 

Napisała: Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg” tel. 506 694 440