„Stacja Tuwimowo” – VI Gminny Konkurs Recytatorski w Lewinie Brzeskim, maj 2013
maj 25, 2013Uczeń Patryk Podiuk (PG Lewin Brzeski) za recytację wiersza J. Tuwima „Całujcie mnie wszyscy…” otrzymał I nagrodę
Absztyfikanci grubej Berty
i katowickie węglokopy,
i borysławskie naftowierty,
i lodzermensche, bycze chłopy,
warszawskie bubki, żygolaki
z bandą wytwornych pind na kupę,
rębajły, franty, zabijaki,
całujcie mnie wszyscy w dupę.
Izraeliccy doktorkowie,
Widnia, żydowskiej Mekki, flance,
co w Bochni, Stryju i Krakowie
szerzycie kulturalną francę!
którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
swą intelektualną zupę,
mądrale, oczytane faje,
całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item aryjskie rzeczoznawce,
wypierdy germańskiego ducha
/ gdy swoją krew i waszą sprawdzę,
wierzcie mi, jedna będzie jucha /,
Karne pętaki i szturmowcy,
zuchy z Makabi czy Owupe,
i rekordziści i sportowcy,
całujcie mnie wszyscy w dupę.
Socjały nudne i ponure,
pedeki, neokatoliki,
podskakiwacze pod kulturę,
czciciele radia i fizyki,
uczone małpy, ścisłowiedzy,
co oglądacie świat przez lupę
i wszystko wiecie: co, jak, kiedy,
całujcie mnie wszyscy w dupę.
Item ów belfer szkoły żeńskiej,
co dużo chciałby, a nie może,
item profesor Cy… wileński
/ Pan wie już za co, profesorze! /
I ty za młodu nie dorżnięta
Megiero, co masz taki tupet,
że szczujesz na mnie swe szczenięta;
całujcie mnie wszyscy w dupę.
I ty, fortuny skur***nu,
gówniarzu uperfumowany,
co splendor oraz spleen Londynu
nosisz na mordzie zakazanej,
i ty co mieszkasz dziś w pałacu,
a srać chodziłeś pod chałupę,
ty wypasiony na Ikacu,
całujcie mnie wszyscy w dupę.
I wy, o których zapomniałem,
lub pominąłem was przez litość,
albo dlatego, że się bałem,
albo, że taka was obfitość,
i ty cenzorze, co za wiersz ten
zapewne skażesz mnie na ciupę,
I żem się stał świntuchów hersztem,
Całujcie mnie wszyscy w dupę!
Wiersz wywołał głośny śmiech, ale też zażenowanie słuchaczy. Reakcje podczas konkursu były bogate.
Gdy słuchałam wierszy Juliana Tuwima, uczestnicząc w pracach komisji VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Lewinie Brzeskim, czułam radość. Przypomniało mi się dzieciństwo i cieniutkie książeczki z wierszykami poety, które czasami kupili rodzice. Ładniejsze i bogato ilustrowane wydania były droższe, toteż chętnie wypożyczaliśmy je z biblioteki. Znaliśmy wiersze na pamięć.
Po wielu latach okazuje się, że dzieci nadal chętnie znajdują się w kręgu tego poety. Uczestniczyły w konkursie zatytułowanym „Stacja Tuwimowo”. Istnieje błędne myślenie o poecie, który znany jest głównie jako pisarz dla dzieci. Dlatego na uznanie zasługuje fakt, że „Stacja Tuwimowo” ukazała prawdziwe oblicze poety: różnorodność tematów. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci i stulecie debiutu tego znanego pisarza, autora wierszy dla dorosłych i dzieci, tekstów piosenek, kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktora i tłumacza poezji z obcych języków. Wszyscy znamy piosenki: Grande Valse brillante, Ja śpiewam piosenki, Miłośc ci wszystko wybaczy, Na pierwszy znak, Tomaszów, ale nie wszyscy wiemy, że słowa do nich napisał Tuwim.
Takie konkursy to pielęgnowanie tradycji, historii, języka. Które dziecko dziś widziało lokomotywę? W trakcie przygotowań do konkursu na pewno pojawiły się różne pytania, toteż opiekunowie mieli nie lada wyzwanie. Ich trud doceniono, ponieważ otrzymali ładne dyplomy.
W konkursie wydzielono trzy kategorie: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Lewina i okolic. Święto w Roku J. Tuwima zorganizowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim, której zaangażowanym dyrektorem jest Anna Trusiewicz oraz pani z biblioteki Krystyna Chmiel – wypisywała dyplomy, robiła zdjęcia i uczestniczyła w pracach kuchni. Współorganizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie, której wicedyrektorka Małgorzata Olbert prowadziła konkurs.
W jury, oprócz mnie, były: Monika Szczypior – poetka, malarka, kustosz pałacu w Łosiowie, Romana Gruntowska – emerytowana polonistka, wieloletnia opiekunka koła recytatorskiego, Grażyna Wójcik-Zięba – wychowawczyni w Domu Dziecka w Skorogoszczy, Anna Jasińska – przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim.
Zaczęły się eliminacje. Po kolei wywoływani są na scenę uczestnicy, dzisiaj szczególnie pięknie ubrani. Wiersze Tuwima bawią nadal, są pogodne, z humorem. Na widowni jest wesoło, bo przecież nadal są wśród nas Zosie Samosie i Skarżypyty, niezmiennie kochamy swoją małą ojczyznę i pragniemy ciągle miłości. Gimnazjaliści zajęli się poważnymi tematami, wzruszali uczuciami, przyrodą lub śmieszyli sarkazmem (wiersz Całujcie mnie wszyscy /w dupę/). Otuchy na środku dodaje wicedyrektor PSP w Lewinie Małgorzata Olbert – miłośniczka żywego słowa, polonistka z wykształcenia, posiadająca znajomość sztuki scenicznej. Dba o atmosferę, o dobrą organizację. – Nie mam tremy – mówi uczeń. – W pobliżu czuwa pani, która mi podpowie. – zapewnia. Napięcie złagodzi mama lub babcia, które też przyszły na imprezę. Robią zdjęcia na pamiątkę ważnego dnia. Sala teatralna tego dnia ma dużą widownię.
Komisja słucha z uwagą, jest ok. 80 recytatorów. Nie widać, aby uczniowie byli uciszani, zachowują się bardzo kulturalnie, choć impreza jest długa. Słuchając innych też można wzbogacać swój warsztat lub w przerwie pośmiać się ze znajomymi.
W oczekiwaniu na wyniki i nagrody (organizatorzy wypisują dyplomy, przygotowują książki na nagrody) rozmawiam z młodzieżą. Pytam, jakie myśli o konkursie będą mieli wieczorem.
– Będę się cieszyć, że odważyłam się występować. Już teraz czuję się bardziej pewna siebie (Zofia Kozioł, PSP Skorogoszcz)
– Wiem, że dobrze zrobiłam przystępując się do konkursu. Jest bardzo miła atmosfera (Agata Krawczuk, PSP Skorogoszcz)
– Będę zachęcać dzieci do czytania. W wierszach jest mądrość i ślicznie mówią o miłości (Agnieszka Fiałka, PSP Skorogoszcz).
– Dla mnie nieważne są wyniki. Jestem tym samym człowiekiem (Justyna Rak, PSP Skorogoszcz)
– Ja się cieszę, że reprezentuję swoją szkołę. To przynależność. Może i ja zdobędę dla szkoły jakieś miejsce? – zgodnie twierdzą Mikołaj Tomczak i radosław Wojtasiak, PSP Skorogoszcz.
Mądre wypowiedzi. A co ja, jurorka (czasami pisząca wiersze) pomyślałam wieczorem?
– Nie zapominajmy o czytaniu dzieciom poezji Tuwima i innych autorów. Czytajmy też sami wybraną poezją, warto zatrzymać się i pomyśleć w tej naszej przeciążonej informacjami galaktyce.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uzasadnia tegoroczne obchody Roku Tuwima następująco: „Poeta, który ukształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia”.
……………………………………………………………………………………………………………………….
WYNIKI
I KATEGORIA – PRZEDSZKOLAKI:
I miejsce: Broszczak Dawid – PP w Przeczy, Jeżewska Martyna – PP w Łosiowie;
II miejsce: Nesterów Stanisław – PP nr 2 w Lewinie Brzeskim, Mokrzan Hanna – PP w Łosiowie;
III miejsce: Babiarz Kinga – PP w Łosiowie, Lipka Wiktoria – PP w Łosiowie;
Wyróżnienie: Berkowska Julia – PP w Skorogoszczy, Harasimiuk Maja – PP nr 2 w Lewinie Brzeskim, Haniecki Franciszek – PP w Skorogoszczy, Bączkowska Maria – PP nr 2 w Lewinie Brzeskim, Stelmaszek Konrad – PP nr 2 w Lewinie Brzeskim.
II KATEGORIA – UCZNIOWIE KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ:
I miejsce: Sierakowska Martyna – PSP w Lewinie Brzeskim i książka autorki Romany Więczaszek, Pasieka Kacper – PSP w Lewinie Brzeskim i Nagroda Burmistrza
II miejsce: Krawczuk Agata – PSP w Skorogoszczy;
III miejsce: Łukasik Wiktoria – PSP w Lewinie Brzeskim, Tomczak Mikołaj – PSP w Skorogoszczy;
Wyróżnienie: Dyl Angelika – PSP w Lewinie Brzeskim, Domicz Jowita – PSP w Skorogoszczy; Kostrzewa Milena – PSP w Lewinie Brzeskim.
III KATEGORIA – UCZNIOWIE KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ:
I miejsce: Moszowska Kamila – PSP w Łosiowie, Jakóbczak Aleksandra – PSP w Lewinie Brzeskim i tomik od autorki Romany Więczaszek
II miejsce: Klimisz Marta – PSP w Lewinie Brzeskim, Wójcik Ewa – PSP w Lewinie Brzeskim i Nagroda Burmistrza
III miejsce: Kawiak Aleksandra – PSP w Lewinie Brzeskim, Fiałka Agnieszka – PSP w Skorogoszczy;
Wyróżnienie: Budzeń Karolina – PSP w Lewinie Brzeskim, Duda Marek – PSP w Lewinie Brzeskim, Szmondrowska Katarzyna – PSP w Skorogoszczy, Żelasko Magdalena – PSP w Skorogoszczy.
IV KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE GIMNAZJUM:
I miejsce: Czech Oliwia – PG w Skorogoszczy i Nagroda Burmistrza, Podiuk Patryk – PG w Lewinie Brzeskim i tomikom autorki Romany Więczaszek
II miejsce: Jędrczak Dominika – PG w Skorogoszczy, Niemiec Karolina – PG w Lewinie Brzeskim;
III miejsce: Czyżewska Joanna – PG w Skorogoszczy
Wyróżnienie: Rosińska Monika – PG w Lewinie Brzeskim, Dworakowska Alicja – PG w Lewinie Brzeskim.
Napisała: Romana Więczaszek