Najazd Poetów – Brzeg 2012

listopad 7, 2012

„NAJAZD POETÓW ” (art. opublikowany w Gaz. Brzeskiej nr 21, 7 list. 2012, zaznaczone grubą pochyloną czcionką wycięte przez redakcję fragmenty – niestety…)

W październiku odbył się XXIII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Jest to impreza, która trwa kilka dni, w tym roku, ze względów finansowych, posiadała skromniejszy program.

 

Główny organizator Janusz Wójcik dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, wielokrotnie dziękował organizatorom, czyli:

 

Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu za organizację i stronę finansową;  Muzeum Piastów Śląskich, który od lat gości poetów i młodzież z Opolszczyzny; Brzeskiemu Centrum Kultury, którego instruktorka teatralna Dorota Herman przygotowała Zaduszki Poetyckie (według wyboru tekstów R.Więczaszek z Klubu Lit. Brzeg); Zespołowi Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu – organizatora Turnieju połączonego z koncertem muzycznym; Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bielicach (gm. Łambinowice), gdzie udali się poeci na Misterium Chleba i mszę św. w intencji piekarzy i poetów. J. Wójcik dziękował również Muzeum Śląska Opolskiego, w którym odbył się Wieczór wspomnień o Magdalenie i Jerzym Kozarzewskich z Nysy.

„22 lata temu padał śnieg, tu właśnie w Sali Pinottiego młodzież czytała wiersze” – wspomniał J. Wójcik na początku Turnieju Poetyckiego. Już w XVI w. brzescy żacy z pobliskiego gimnazjum występowali w konkursach poetyckich. Tu poeta i organista przybyły na dwór Piastów Brzeskich w XVII w. po raz pierwszy recytował wiersze Jana Kochanowskiego. Był to Wenzel Scherffer von Scherffenstein, który przetłumaczył 138 fraszek. ZSZ nr 1 w Brzegu kultywuje tradycję, ponieważ  już po raz dziewiąty jest organizatorem tej imprezy. Dyrektor  Renata Listowska otacza dobrą opieką talenty w swojej szkole. Wspiera organizacyjnie, jest zawsze obecna na Turnieju Poetyckim. Otwierając kolejny Turniej, dodała  młodym poetom otuchy:

 – Wszyscy biorący udział w konkursie są osobami sukcesu, ponieważ odwaga wystąpienia ze swoim wierszem stanowi zwycięstwo. Dziękujemy, że potraficie być czułymi osobami. Poezja jest to tajemniczy ogród, który pięknie możemy przeżywać razem . R. Listowska podkreśliła zaangażowania nauczycieli: Joanny Gali-Wójcik, Doroty Witoszyńskiej, Małgorzaty Guziak–Brodzińskiej.

M. Brodzińska jest polonistką, zapytana o poezję w szkole, odkrywa rąbek tajemnicy. Mówi, że jest to praca stała, ponieważ w każdej twórczej chwili stara się wyłowić zdolności, na lekcjach rozmawia o wierszach innych twórców, głównie o klasykach. Zachęca do podzielenia się własnym wierszowaniem, lecz niektórzy są oporni. To normalne, bo pisanie jest potrzebą chwili, bardzo osobistą.

– Uczniowie przynoszą  stosy utworów, a ja staram się wybierać najlepsze, te z przesłaniem. Rozmawiamy o wierszach, dyskutujemy, co można zmienić. Ale ostateczna decyzja należy do nich – podkreśla.  Słowo napisane jest dodatkowo utrwalone, gdyż uczniowie z opiekunką wydają zbiory wierszy. Rozwijają się również w artystycznych kołach zainteresowań.

Należy podkreślić zaangażowanie wszystkich nauczycieli, których uczniowie wzięli udział w konkursie. Bez nich nie byłoby święta poezji w zamku! W dobie zaniku kultury dla słowa, uwrażliwianie młodego człowieka jest bardzo potrzebne. Potrzebne są chwile na zatrzymanie, czyli na czytanie, pisanie, słuchanie dobrej muzyki.

I dziwi fakt, że władze naszego miasta, tudzież zaproszeni przedstawiciele innych organizacji oraz niezbyt licznie przybyli mieszkańcy Brzegu, nie popierają swoją obecnością tak ważnej lekcji języka polskiego, odbywającej się w Brzegu już po raz XXIII!  Zanika wspólna kultura literacka…Tym bardziej, że tegoroczny Najazd należał do młodych ludzi, którzy przybyli w dużej ilości.

W komisji Turnieju zasiedli: J. Wójcik poeta z Brzegu, Ewa Maj – Szczygielska poetka z Niemodlina , Edmund Borzemski poeta z Korfantowa, Romana Więczaszek poetka z Brzegu. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne oraz książki, które ufundowane były przez Urząd Marszałkowski, Muzeum Piastów Śląskich i Klub Literacki „Brzeg” .Nagrody wręczała wicedyrektor ZSZ 1 w Brzegu

Małgorzata Szymańska i Janusz Wójcik.

Tego samego dnia wieczorem „najechali” na Zamek Piastów Śląskich poeci z różnych stron regionu opolskiego, aby uczestniczyć w Zaduszkach Poetyckich poświęconych pamięci tych, którzy zakończyli ziemską wędrówkę.


Dorota Herman z aktorami Teatru Dnia Niepowszedniego stworzyła nastrojowe misterium słowa.

Puste krzesła na scenie symbolizowały duchową obecność poetów, których wiersze prezentowała młodzież.

Muzycznie program opracował  Grzegorz Bukowski, który śpiewał piosenki poetyckie i swoje własne kompozycje. Towarzyszył mu Bartosz Marciniak.

Każde odwracane krzesło przez aktorów, skierowane do widowni wskazywało na moc przetrwania poezji. Przetrwania w nas, odbiorcach.

 

 

Jak mówi poetka z Opola Teresa Nietyksza: – Poezja bywa też bólem, smutkiem, czasem rozpaczą, najczęściej zaś poszukiwaniem, tęsknotą, budowaniem światów wewnętrznych, również zewnętrznych opisów; jest ogromną rozmaitością i ciągłym stawaniem się.

– Wielu poetów żyje we mnie i nie nazywam ich nieżyjącymi. Są jak kochani znajomi, z którymi spotykam się, rozstaję, aby znów spotkać się za jakiś czas.

Poeci złożyli hołd zmarłym kolegom, czytając wiersze im poświęcone. Motto XXIII Najazdu Poetów brzmiało:

 „Z rzeczy świata te­go zos­taną tyl­ko dwie,
Dwie tyl­ko: poez­ja i dob­roć… i więcej nic…” /C. K. Norwid/

 aut. artykułu Romana Więczaszek,
autorem wiekszości zdjęć jest Łukasz Józwenko

 

Wyniki Turnieju Poetyckiego 2012:

 Gimnazja – wyróżnienia:

Kaja Mizera – PG 4 Brzeg

Magdalena Lewoniec – PG 4 Brzeg

Aleksandra Kamińska – PG Wołczyn

Monika Barabasz – PG 4 Brzeg

 Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Dominika Brodzińska – I LO Brzeg

II miejsce – Małgorzata Hnat – ZSZ nr 1 Brzeg, Klaudia Mierzwińska – LO Grodków

III miejsce – Kamila Jelonek – 1 LO Brzeg, Angelika Sobczak – ZSZ nr 1 Brzeg, Agnieszka Tomaszewska – ZSZ nr 1 Brzeg

wyróżnienia: Dariusz Jedliński – ZSZ nr 1 Brzeg, Ewa Kołodziej – ZSZ nr 1, Elżbieta Sudół – ZSZ nr 1 Brzeg, Patryk Tracz – 1 LO Brzeg

2011 Wyróżnienia:
E. Kuśmierzak – Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu
E. Sudół – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
M. Żelazowska – II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu
E. Kołodziej – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

III miejsce: A. Szulc – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu
Damian Muzyka – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

II miejsce: A. Sadlak – Liceum Ogólnokształcące w Wołczynie
J. Styrna – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu

I miejsce: M. Hnat – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
K. Mierzwińska – Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie