Marek Krajewski – zaproszenie na spotkanie do biblioteki w Łosiowie
listopad 10, 2012Biblioteka Publiczna w Łosiowie
zaprasza na
SPOTKANIE AUTORSKIE
Z MARKIEM KRAJEWSKIM
16 LISTOPADA (w piątek) 2012 r. o godzinie 18.30
w Bibliotece Publicznej w Łosiowie. Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Marek Krajewski
W 1985 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, a w latach 1985 – 1991 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 uzyskał magisterium, a w 1999 obronił rozprawę doktorską pt. „Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta”. Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 zawodowo trudni się pisarstwem.
Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem, kryminałem rozpoczął nowy cykl, którego akcja książki dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne”. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski.
W opublikowanej w 2009 „Głowie Minotaura”, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego pierwszą pozycją jest powieść „Erynie”, drugą „Liczby Charona”, a trzecią „Rzeki Hadesu”.
Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta Breslau, a ostatnio także Trójmiasta i Lwowa.
Marek Krajewski zdobył Paszport „Polityki” (2005), Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003. Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Krajewski
„Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki”