Kazimierz Burnat – spotkanie autorskie

czerwiec 4, 2012

Zapraszamy na
spotkanie autorskie
z Kazimierzem Burnatem
pt.: „PODNIEBIENIE NIEBIOS”

22 czerwca (piątek) 2012 roku godz. 17.00

 

 

 

Kazimierz Burnat jest autorem jedenastu książek,
a jego poezja została przetłumaczona na wiele języków.

Spółdzielczy Dom Kultury „Kopernik”
ul. Koziorożca 9
Legnica
PODCZAS SPOTKANIA DO NABYCIA KSIĄŻKI

Nota biograficzna

Kazimierz Burnat urodził się 1 lipca 1943 r. w Szczepanowicach nad Dunajcem. Od 1968 r. mieszka we Wrocławiu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim; organizację i zarządzanie oraz handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej.

Wieloletni dyrektor w Polarze i w spółkach prawa handlowego. Działał na rzecz samorządu pracowniczego, spółdzielczości pracy dla niewidomych oraz sportu (WKS Śląsk, KS Polar). Twórca harcerstwa dla młodzieży trudnej w ramach Nieprzetartego Szlaku. Reżyser i aktor teatrów amatorskich. Spadochroniarz, były żołnierz czerwonych beretów.

Jego dewizy życiowe to: pamięć o zmarłych – źródłem długowieczności; czynienie dobra – drogą do człowieczeństwa.

Pisarz, edytor, tłumacz wierszy z języka czeskiego i ukraińskiego, dziennikarz, animator kultury. Autor tomów poetyckich W kolejce po (1995), Cichnące (2003), Przenikanie (2006, 2010 – II wdanie), Am Rande des Erwachens / Na skraju przebudzenia (2007), Za obzor (Broumov 2008), Вивернути час на ліву сторону (Kijów 2008), Wiew przeznaczenia (2008), Żar zmierzchu (2010), Morgondagens viskning (Szwecja 2011) i Podniebienie niebios (Wrocław 2012). Książka Przenikanie została nagrodzona Wielkim Laurem XVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej i wyróżniona na XXIX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Przełożył i wydał dwa tomy poetyckie: z języka czeskiego – Vĕra Kopecká, Śladami cieni (2009); z języka ukraińskiego – Jurij Zawgorodnij, Pogwar dzikiego stepu (2009). Opracował i opatrzył w posłowie lub wstęp około pięćdziesięciu różnych książek. Współautor ponad stu antologii, almanachów i monografii wydanych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Serbii, Czechach, Izraelu, na Ukrainie, Węgrzech… Swoją twórczość prezentował w czasopismach i na spotkaniach autorskich w kraju i za granicą, radiu i telewizji. Jego wiersze tłumaczono na język amharski, angielski, arabski, białoruski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, esperanto, estoński, francuski, grecki, hebrajski, hindi, hiszpański, japoński, litewski, łotewski, mongolski, niemiecki, norweski, rosyjski, sanskrycki, serbski, słowacki, szwedzki, ukraiński, węgierski, wietnamski i włoski. Autor esejów i artykułów publicystycznych.

Organizator lub współorganizator przedsięwzięć kulturalnych. Aktywny uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań oraz festiwali literackich. Skutecznie współpracuje z różnymi środowiskami kulturalnymi w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem małych ojczyzn. Promuje debiuty, podejmuje działania inspirujące dzieci i młodzież do twórczego rozwoju. Animator ruchu literackiego w środowiskach wiejskich. Instruktor warsztatów literackich, juror konkursów.

W 2011 r. został uhonorowany Medalem Labor Omnia Vincit za krzewienie idei pracy organicznej.

Kazimierz Burnat jest prezesem Grupy Literackiej Dysonans przy Śląskim Okręgu Wojskowym, redaktorem naczelnym pisma społeczno-kulturalnego Bez kurtyny, redaktorem kwartalnika Obok i współpracownikiem kilku pism literackich. Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego Związku Literatów Polskich i wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.