Okolica Poetów i Jerzy Szatkowski (kwartalnik literacki, nr 51, R. 2010)
styczeń 31, 2012Dzieciństwo
– Czy to przez huśtawkę
tatku drogi?
Przez Twój wynalazek
największą zabawkę świata
fruwa mi dusza
od tamtego lata?
Dzieciństwo
– Czy to przez huśtawkę
tatku drogi?
Przez Twój wynalazek
największą zabawkę świata
fruwa mi dusza
od tamtego lata?
NIGDY NIE ZESTARZEJE SIĘ SERCE,
KTÓRE KOCHA. /SOKRATES/
Dlaczego na zdjęciu wspomnienie jesienne? O tym przeczytacie.
– Za oknem zmierzch, śnieg na szybie, a u nas ciepło i przyjemnie. W naszej szkole są dziś wyjątkowi goście: babcie i dziadkowie, rodzice oraz dzieci – powitała zebranych dyrektor PSP nr 5 w Brzegu Beata Kulbaka.
Odkryć nigdy dość, tych osobistych, historycznych i innych. Posiada się ileś tam lat i nagle się okazuje, że dużo jeszcze nie wiemy! Przy sprzyjających wiatrach, ma się szczęście uzupełnić te braki.
Ja mam takie szczęście, gdyż za przyczyną sieci poznałam kilka lat temu człowieka z swojego miasta rodzinnego – Głuszycy k/ Wałbrzycha.
Nazywa się STANISŁAW MICHALIK – były nauczyciel, historyk, dziennikarz, publicysta, piastował m.in. funkcję burmistrza Głuszycy, współzałożyciel Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka”, piewca Ziemi Wałbrzyskiej: głosem (twórca pisma Głos Głuszycy), słowem i czynem.
Gdy oglądałam jasełka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Brzegu przygotowane przez Jolantę Wąsik z uczniami klasy I b, przyszły mi na myśl słowa Jana Pawła II: „ W wychowaniu chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem” . A jeśli człowiekiem, to takim, który potrafi być dobry, potrafi kochać drugiego człowieka. W obecnych czasach, zdominowanych przez pośpiech i technikę, gdy coraz mniej czasu na okazywanie uczuć i bycie z bliskimi, szkoła ma ogromne zadanie. Powinna się stawać przedłużeniem domu rodzinnego, ponieważ rodzina jest najbardziej skutecznym miejscem wychowania i nauczania.
O jasełkach w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 jeszcze długo po obejrzeniu rozmawiali goście przy wigilijnym stole, dzieląc się słowem jak opłatkiem. Autorka scenariusza Lidia Kita przygotowała oryginalne przedstawienie, które wzbudzało refleksje.
Jasełka
posiadały przesłanie, które mieli okazję poznać wszyscy uczniowie szkoły, jak również starsi widzowie, czyli rodzice, nauczyciele emerytowani i inni zaproszeni goście.
12 stycznia o godz. 18.00
w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu
ul. Kościuszki 9
WIECZÓR POEZJI I KOLĘD
Echa niezwykłej postaci Czesława Miłosza, którego rok obchodziliśmy w ubiegłym r. 2011, jeszcze brzmią. A nawet trwają mocno dalej, gdyż rozbudziły zainteresowanie twórczością Noblisty.
Pasjonatem tej postaci jest brzeżanin Stanisław Włostowski – metodyk j. polskiego, obecnie aktywny publicysta w pismach polonistycznych. W listopadzie miał wykład w Muzeum Piastów Śląskich dla młodzieży i innych zainteresowanych, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Humanistyczno – Ekonomiczną w Brzegu, pt. „Twórczość Czesława Miłosza”. S. Włostowski opowiadał bardzo ciekawie o stronach rodzinnych Miłosza, kreśląc historyczną wielokulturowość ziemi znad rzeki Niewiaży (Issy) na Litwie, bez czego niemożliwe jest zrozumienie twórczości pisarza. Na stoliku prelegenta wzbudzał podziw uczniów pokaźny tom: „Wiersze wszystkie Cz. Miłosza”, liczący ok. 1500 stron. Autor na koniec otrzymał duże brawa i tak rozbudził głód literacki, że na prośbę słuchaczy, niedługo będzie miała miejsce druga część wykładu.