Archiwum: grudzień, 2011
grudzień 31, 2011
SERDECZNE ŻYCZENIA DLA PRZYJACIÓŁ KLUBU LITERACKIEGO „BRZEG”
składają:
Romana Więczaszek i członkowie klubu
W ten magiczy czas łączymy się ciepłym SŁOWEM. Oto życzenia – „wiersze pachnące jedliną” od naszych znajomych.
Czytaj całość »
grudzień 30, 2011
Henryk Musa – poeta, prozaik, propagator ziemi kaszubskiej otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Pucka w kategorii Mecenat Kultury. Henryk jest sympatykiem naszego klubu, miał wiele spotkań w Brzegu i okolicach, w szkołach, na Zamku Piastów Śląskich, w bibliotekach (więcej o autorze w zakładce obok). Podzielił się tą radością:
„W dniu 28.12.2011 otrzymałem w swym ukochanym miescie Pucku Nagrodę. Ale tak naprawdę należy się WAM KOCHANI za wspieranie mnie na literackiej drodze. DZIĘKUJĘ.Kąłniam się Sylwestrowo i Noworocznie. Wszystkiego dobrego. Henryk”.
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUCESÓW!
Do zobaczenia w Brzegu!
grudzień 18, 2011
W języku polskim nazwa kolęda występowała rzadko. Inne stosowane nazwy, to: kantyczka, kantyka, symfonia, pieśń. Kolęda pojawiła się w twórczości ludowej jako pieśń noworoczna związana z życzeniami pomyślności w nowym roku, później stała się utworem bożonarodzeniowym.
Już starożytni Rzymianie za Juliusza Cezara używali słowa: KALENDE. Wielką popularność w Polsce odniosła kolęda w XVII w., wtedy to powstała „Bóg się Rodzi” Franciszka Karpińskiego, z muzyką Karola Kurpińskiego. Najsławniejszą jednak jest „Cicha noc”, stworzona przez autorów z Austrii, przetłumaczona na 300 języków świata. W okresie baroku wytworzył się typowo polski rodzaj: pastorałka. W XIX w. pojawiła się kolęda patriotyczna, potem legionowa i żołnierska.
Czytaj całość »
grudzień 15, 2011
„NASZ WSIOWY PON JEZUS… „
wieczór z kolędami, pastorałkami, kolędziołkami i wierszami
w wykonaniu Muzykującej Rodziny Kosińskich oraz zaproszonych poetów
odbędzie się 16 grudnia (piątek) o godz. 17.oo
w świątecznie przystrojonej sali audiowizulanej Muzeum Wsi Opolskiej.
Serdecznie zapraszamy!
grudzień 12, 2011
Jerzego Grupińskiego poetę, animatora kultury i krytyka literackiego, nazywają legendą Poznania. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z wizerunkiem autora.
Poznałam go na spotkaniu Klubu Literackiego „Dąbrówka”, któremu przewodniczy…32 lata. To mężczyzna raczej drobnej budowy, o żywych oczach, który bardzo sprawnie i cicho organizował spotkanie, czuwając cały czas nad emocjami i gwarem oraz nad przebiegiem wieczoru.
Zostałam zaproszona przez Zbigniewa Kresowatego (wrocławskiego poetę, artystę malarza, krytyka lit.) i jego żonę Grażynę, którzy przyjechali do Poznania promować pismo literacko – artystyczne Metafora (Wydawnictwo Miniatura, Kraków).
Czytaj całość »