Turniej Poetycki – XXII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

listopad 4, 2011

WSPÓLNOTA POEZJI

 Wenzel Scherffer von Scherffenstein – poeta, tłumacz i organista, reprezentant śląskiej poezji barokowej jest zadowolony, że dwór Piastów brzeskich, na który przybył z Głubczyc w r. 1631, jest niezwykle gościnny dla poezji, i dla sztuki w ogólności. Jego duch jest blisko nas,  w Saloniku przy Sali Książęcej w Muzeum Piastów Śląskich. W tym oto miejscu za sprawą Wenzla recytowany był Jan Kochanowski.

Scherffer nie ukończył studiów, jednak był wykształcony, znał wspaniale literaturę rzymską, przekładał z łaciny i języka polskiego. Pracował jako organista, a w wolnej chwili oddawał się swojej pasji – kochał poezję. Poeta zapoczątkował tradycje literackie na zamku. Przetłumaczył 138 fraszek Jana Kochanowskiego, dzięki niemu współcześni poznali naszego wybitnego poetę, organizował spotkania z poezją dla młodzieży z pobliskiego gimnazjum. Bardzo dbał o czystość języka, pisał gwarą górnośląską, unikał zapożyczeń, w utworach wyznawał zasady moralne. Lubiano jego wiersze, ponieważ posługiwał się humorem, ironią, chciał być zrozumiały dla każdego odbiorcy. Otrzymał nawet odznaczenie od cesarza.

Teraz z zachwytem patrzył na salę, zapełnioną po brzegi swoimi przyjaciółmi. Wśród nich uznani poeci – goście XXII Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich z Czech, Litwy, Węgier, Niemiec oraz Opolszczyzny, którzy mają w programie liczne spotkania: z młodzieżą opolskich szkół (Wołczyn, Brzeg), z miłośnikami słowa i muzyki na „Misterium Chleba” w brzeskim Zamku i w nowej MBP w Opolu.

Udadzą się w podróż szlakiem Kopernika Ula w Roku ks. Jana Dzierżonia, odwiedzą miejsca związane z ojcem nowożytnego pszczelarstwa; złożą kwiaty na grobie serbołużyckiego działacza narodowego i poety Jana Skali w miejscowości Włochy k. Namysłowa. Będą obecni w zamku brzeskim na Misterium Chleba.

 Na Turnieju Poetyckim w walce „na słowo”, czyli konkursie na najlepszy wiersz, spotkali się młodzi poeci ze szkół średnich Brzegu i powiatu brzeskiego. Otuchy młodym adeptom pióra dodali Janusz Wójcik i dyrektor ZSZ 1 Renata Listowska. Publiczność wysłuchała utworów, prezentowanych osobiście przez poetów zaproszonych na Najazd, którzy później będą pracować w komisji konkursowej.

Wiersze przedstawiane na konkursie przez uczestników, ludzi wrażliwych, którym na pewno nie było łatwo stanąć przed tak wybitną publicznością, były tym razem na wysokim poziomie. Vaclav Burian – dziennikarz, tłumacz m.in. dzieł Cz. Miłosza, poeta, krytyk literacki z Czech, ciepło wypowiadał się o młodzieży, w każdym utworze znalazł coś ciekawego. Janusz Wójcik (już XXII raz organizator Najazdu) dyrektor Departamentu Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego podsumował w Radiu Opole: – Poziom podczas Turnieju Jednego Wiersza był bardzo wysoki, od lat nie mieliśmy tak wysokiego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Turniej został zorganizowany wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych 1 w Brzegu . Wrażliwość młodych ludzi jest zaskakująca – dodał.

Atmosferę lirycznie wzbogacił program muzyczny przygotowany przez uczniów tej szkoły pod opieką Małgorzaty Guziak – Brodzińskiej i Doroty Witoszyńskiej. Profesjonalnie wykonane piosenki, zwłaszcza Rubika, wywołały aplauz widowni i osobiste pochwały od gości Najazdu.

Powiedzenie, że dla słowa nie ma granic, należałoby rozszerzyć, że nie ma granic również wiekowych. Młodzi poeci korzystali z obecności znamienitych gości, gdyż była możliwość wymienienia spostrzeżeń. Zadowoleni laureaci otrzymali nagrody pieniężne, każdemu uczestnikowi wręczono zbiór „Wspólnota poezji” (Oficyna Konfraterni Poetów, Kraków 2011), który był prezentowany w Krakowie w ostatnim dniu Najazdu. Na to misterium poetycko – muzyczne i jubileusz XXV lecia Konfraterni Poetów, któremu przewodzi poeta Jacek Lubart – Krzysica, byli zaproszeni gratisowo uczniowie z turnieju oraz poeci z zaproszonych krajów, także z Krakowa i Opolszczyzny.

Dla słowa nie ma granic także wiekowych, bo kontakt pisarzy z młodymi ludźmi dodaje twórczej świeżości. Zauważyli to nasi goście z Litwy – Romuald i Maciej Mieczkowscy, którzy zachwyceni tak licznym zainteresowaniem młodzieży, zaproponowali współpracę.

Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze – uroda życia – powiedzenie R. Kapuścińskiego powinno być credo każdego twórcy. Korzyści z kontaktu z pięknym słowem w czasach braku kultury dla słowa, byłyby większe, gdyby mieszkańcy Brzegu i okolic, w tym nauczyciele z uczniami, liczniej uczestniczyli w imprezach Najazdu. Wszyscy znamy przysłowie: Czym skorupka za młodu nasiąknie

 

 Wyróżnienia:
E. Kuśmierzak – Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu
E. Sudół – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
M. Żelazowska – II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu
E. Kołodziej – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

 III miejsce: A. Szulc – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu
 Damian Muzyka – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

 II miejsce: A. Sadlak – Liceum Ogólnokształcące w Wołczynie
 J. Styrna – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu

 I miejsce: M. Hnat – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
K. Mierzwińska – Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie

 

Autorka artykułu: Romana Więczaszek, przewod. Klubu Literackiego Brzeg,
gość Najazdu, członek jury w Turnieju Poet.