Archiwum: listopad, 2011

Zaproszenie – spotkanie grudniowe

listopad 28, 2011

W kawiarence Klubu Literackiego „Brzeg”
2 grudnia, od godz. 17.00 pachniało wierszami z jedliną. Czytała je Sonia Falińska, Leszek Pabisiak i Romana Więczaszek. Święty Mikołaj sprawił mnóstwo niespodzianek, odwiedzili kawiarenkę: Stanisław Włostowski – polonista, dydaktyk, publicysta (Język Polski), znawca i pasjonat literatury,
Marian Kosiński – poeta, muzyk, animator kultury.

Czytaj całość »

„Nasz wspólny dom – Polska – nasza Ojczyzna” – PSP nr 5 w Brzegu

listopad 23, 2011

„Nasz wspólny dom –  Polska – nasza ojczyzna”  jest to hasło, w którym  słowa  są ważne i wielkie.  Zapragnęliśmy wyjść z nimi do młodzieży, a wiadomo – to wymagający odbiorca. Tym razem byli to uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu. Oczekiwaliśmy ich w napięciu w holu , w miejscu spotkania: członkowie Klubu Literackiego „Brzeg” i Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Lewin Brzeski: Romana Więczaszek poetka, założycielka klubu , autorka trzech książek poetyckich; Eugeniusz Elerowski – historyk, poeta, muzyk z Sieradza, autor trzech książek i wielu śpiewników oraz płyt; Marian Kosiński – poeta z Lewina, autor tomu poetyckiego oraz dużej ilości wydań broszurowych, animator kultury, muzyk, twórca zespołu ludowego „Miniaturki”.

Czytaj całość »

Turniej Poetycki – XXII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

listopad 4, 2011

WSPÓLNOTA POEZJI

 Wenzel Scherffer von Scherffenstein – poeta, tłumacz i organista, reprezentant śląskiej poezji barokowej jest zadowolony, że dwór Piastów brzeskich, na który przybył z Głubczyc w r. 1631, jest niezwykle gościnny dla poezji, i dla sztuki w ogólności. Jego duch jest blisko nas,  w Saloniku przy Sali Książęcej w Muzeum Piastów Śląskich. W tym oto miejscu za sprawą Wenzla recytowany był Jan Kochanowski.

Scherffer nie ukończył studiów, jednak był wykształcony, znał wspaniale literaturę rzymską, przekładał z łaciny i języka polskiego. Pracował jako organista, a w wolnej chwili oddawał się swojej pasji – kochał poezję. Poeta zapoczątkował tradycje literackie na zamku. Przetłumaczył 138 fraszek Jana Kochanowskiego, dzięki niemu współcześni poznali naszego wybitnego poetę, organizował spotkania z poezją dla młodzieży z pobliskiego gimnazjum. Bardzo dbał o czystość języka, pisał gwarą górnośląską, unikał zapożyczeń, w utworach wyznawał zasady moralne. Lubiano jego wiersze, ponieważ posługiwał się humorem, ironią, chciał być zrozumiały dla każdego odbiorcy. Otrzymał nawet odznaczenie od cesarza.

Teraz z zachwytem patrzył na salę, zapełnioną po brzegi swoimi przyjaciółmi. Wśród nich uznani poeci – goście XXII Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich z Czech, Litwy, Węgier, Niemiec oraz Opolszczyzny, którzy mają w programie liczne spotkania: z młodzieżą opolskich szkół (Wołczyn, Brzeg), z miłośnikami słowa i muzyki na „Misterium Chleba” w brzeskim Zamku i w nowej MBP w Opolu.

Czytaj całość »