Archiwum: maj, 2011

Henryk Musa, czyli Kaszuby w Brzegu

maj 31, 2011

Klub Literacki „Brzeg”
i Muzeum Piastów Śląskich

spotkanie
pt. „Kaszuby w Brzegu”

H E N R Y K   J E R Z Y   M U SA


  • poeta, prozaik
  • ambasador kultury kaszubskiej
  • laureat wielu odznaczeń
  • recytujący swoje utwory i A. Mickiewicza w j. kaszubskim

 

 

Spotkanie odbyło się
w Małej Sali Książęcej
13 czerwca (poniedz.), godz. 17.30

Czytaj całość »

Opolscy poeci w hołdzie Janowi Pawłowi II

maj 29, 2011

Sanktuarium maryjne na Szwedzkiej Górce k/ Korfantowa to urokliwy kościółek na wzgórzu, otoczony przestrzenią łąk i pól. Wokół jest droga krzyżowa i dużo kapliczek. Pewnej majowej niedzieli zjechali tam poeci opolscy oraz mieszkańcy okolic.

Czytaj całość »

Chleb Nadziei – wycieczka do Łagiewnik i Krakowa

maj 25, 2011

Temu, który drogą człowieczeństwa przeszedł do świętości– Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, swoim poetyckim pielgrzymowaniem poświęciliśmy dzień 6 maja. Cytat zaczerpnęłam z nowego zbioru poezji wydanego przez Konfraternię Poetów w Krakowie, z okazji XXV – lecia. Konfraternię prowadzi Jacek Lubart – Krzysica – poeta, animator kultury, wydawca, upamiętniający drukiem autorów znanych i mniej znanych, również debiutantów woj. opolskiego, krakowskiego, z Warszawy, Zabrza i Niemiec. Na książce jest  motto: Człowiek dla człowieka winien być rzeczą świętą (Seneka Młodszy). Tak więc, poeci zrzeszeni w różnych grupach twórczych zostali zaproszeni na spotkanie „Świętość codzienna”, które odbyło się u darczyńców publikacji – w Bazylice O.O. Franciszkanów w Krakowie. Nieocenioną organizatorką tej wyprawy była, jak zawsze troskliwa o wszystkich, Stanisława Borzemska.

Czytaj całość »

Romana Więczaszek – „że jesteś…”

maj 24, 2011

Swoje spotkanie autorskie z okazji wydania nowej książki poetyckiej „że jesteś…” (ilustracje Barbara Malinowska, Wyd. Miniatura, 2010) wymyśliłam na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi. Potem się martwiłam, czy aby wieczór z poezją nie przegra z koniecznością mycia okien lub innego ważnego zajęcia przedświątecznego. Z radością więc witałam każdego gościa, gdy otwierały się drzwi do małej Sali Książęcej w Muzeum Piastów Śląskich. Największym zadowoleniem dla autora jest poszerzający się krąg czytelników, gdyż bez odbiorcy nie ma sensu pisanie. Czytaj całość »

ZAPROSZENIE

maj 22, 2011

ZAPRASZAM NA WIECZÓR AUTORSKI transmitowany NA ZYWO,
na który zaprosiło mnie radio Uniersytetu Wrocławskiego W  www.uniradio.pl i Anna Wożniak – studentka. Oprawa muzyczna: Anna Mrozowska, gitara

Wieczór Literacki w Tajnych Kompletach
piątek, 27.05.2011
godz 18.00
Księgarnia Tajne Komplety
ul. Przejście Garncarskie 2
Wrocław 50-107

Przewidziane nabycie tomików Autorki oraz słodki poczęstunek.
Do zobaczenia!

Romana Więczaszek

Wiesław Malicki nie żyje…

maj 21, 2011

Gazeta Brzeska, nr 10, 25 maja 2011

Wiesława Malickiego nie ma już wśród nas. Odszedł tragicznie, niespodziewanie 15 maja, miał 76 lat. W Klubie Literackim „Brzeg” był pierwszym autorem, który bezinteresownie przyjechał na wieczór autorski, gdy zaczęliśmy działalność. Był corocznym gościem Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich. Zaprosiliśmy go na spotkanie z młodzieżą w PG 3 im. Orląt Lwowskich i kilka razy do klubu. Zawsze elegancki, służył radami, zwłaszcza życzliwymi dla początkujących twórców, uśmiechał się i sypał aforyzmami, często wymyślanymi na poczekaniu. Lubił na powitanie wręczać różę.

Czytaj całość »

Prowincja. Opolski Kwartalnik Kulturalny nr 3/ 2010

maj 19, 2011

KAŻDY MA W SERCU WŁASNĄ  PROWINCJĘ.

Rozmowa z Romaną Więczaszek (w: Prowincja.Opolski Kwartalnik Kulturalny, nr 3-4 2010, str. 5)

Czy pani nie wstydzi się Głuszycy?- takie pytanie zadał mi uczeń na spotkaniu autorskim w szkole. Głuszyca to małe miasteczko k/ Wałbrzycha, ongiś ośrodek przemysłu włókienniczego, tętniący życiem. Obecnie coraz bardziej znane za sprawą Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka”.

Pytanie małego słuchacza przez chwilę dźwięczało mi pustką w głowie. W rozumieniu dzieci przyjechałam z wielkiego świata, zdobyłam wykształcenie w dużym mieście, jestem poetką, bywam, jeżdżę… – „Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się całe życie” – jak mówi pisarka hiszpańska Rosa Montero – zaczęłam. Bądźcie dumni, że mieszkacie w tak pięknej okolicy. Dla mnie właśnie wszystko się zaczęło w tym małym miasteczku. Każdy ma w swoim sercu taką „prowincję” i powinien pielęgnować ją z miłością. Bez niej nie da się wyruszyć w świat! Zbierajcie wspomnienia, zapisujcie i cieszcie się z każdego dnia waszego dzieciństwa.

Czytaj całość »

Stanisław Michalik zaprasza!

maj 17, 2011

Na stronie klubu po prawej jest link Głos Głuszycy– to pismo, ktore wydawano po redakcją Stanisława Michalika w miescowości k/ Wałbrzycha, z której pochodzę. Pismo zaprzestało swojej edycji.  natomiast Stanisław prowadzi blog: http://www.tujestmojdom.blogspot.com

Serdecznie zapraszam do czytania i uczestniczenia poprzez komentarze, gdyż artykuły w blogu są fascynujące!

S. Michalik jest sympatykiem Klubu Literackiego „Brzeg” i wielkim propagatorem naszego istnienia. Dzięki niemu odbywają się w mojej miescowości rodzinnej spotkania z autorami, którzy pochodzą z Głuszycy. Michalik jest doskonałym znawcą historii, geografii, przyrody, literatury….nie sposób wymienić wszystkiego. Pisze świetnym, lekkim stylem, starając się zaciekawić czytelnika. Głuszyca zawdzięcza mu wiele, miedzy innymi powstanie tajemniczego Miasta- Osówki.

Pozdrawiamy Pana Stanisława i życzymy sukcesów pisarskich!

P.S.  Michalik był uczniem naszego brzeskiego dr od historii Jana Majewskiego, uczęszczał w Brzegu do szk. średniej.

Poeci Opolszczyzny w Łagiewnikach i Krakowie

maj 16, 2011

Temu, który drogą człowieczeństwa przeszedł do świętości”- Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, swoim poetyckim pielgrzymowaniem poświęciliśmy dzień 6 maja. Cytat zaczerpnęłam z nowego zbioru poezji wydanego przez Konfraternię Poetów w Krakowie, z okazji XXV – lecia. Konfraternię prowadzi Jacek Lubart – Krzysica – poeta, animator kultury, wydawca, upamiętniający drukiem autorów znanych i mniej znanych, również debiutantów woj. opolskiego, krakowskiego, z Warszawy, Zabrza i Niemiec. Poniżej na książce motto: „Człowiek dla człowieka winien być rzeczą świętą” (Seneka Młodszy). Tak więc, poeci zrzeszeni w różnych grupach twórczych zostali zaproszeni na spotkanie promocyjne książki „Świętość codzienna”, które odbyło się u darczyńców publikacji – w Bazylice O.O. Franciszkanów w Krakowie.

Czytaj całość »

Wyniki Konkursu Literackiego „O Brzeskie Pióro 2011”

maj 11, 2011

 

Protokół Komisji Konkursowej
KONKURSU  LITERACKIEGO
„O BRZESKIE PIÓRO 2011”
z dnia 4 maja 2011 r.

 Patronat: Zarząd Oddz. Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, Burmistrz Miasta Brzeg Muzeum Piastów Śląskich, Starosta Powiatu Brzeskiego, Gazeta Brzeska

Organizator: Klub Literacki „Brzeg”

Czytaj całość »