Goście z Nysy w PSP 5, na Zamku Piastów Śląskich i w Klubie Literackim „Brzeg”
luty 26, 2011„Z Mikołajem” przez wiersz i polski taniec” to program, z którym gościli w Brzegu uczniowie nyskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Przyjechali do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 na zaproszenie Klubu Literackiego „Brzeg” działającego przy Zarządzie Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg.
Goście przyjechali ze szkoły, która wzbudziła zainteresowanie, gdyż jest szkołą niepubliczną, czyli potocznie – prywatną. Istnieje od niedawna, ale już ma patrona i sztandar. Chlubi się dużym naborem uczniów, zadowoleniem nauczycieli i rodziców, którzy płacą niewielkie czesne. Posiada cenne atuty: podmiotowe traktowanie ucznia, dobraną kadrę, szeroki wybór kołek zainteresowań, prawdziwą współpracę z rodzicami.
Inicjatorką wycieczki była dyrektorka Danuta Kobyłecka, kobieta wielu pasji. Wydała tomik poezji i publikowała w wielu wydaniach zbiorowych. Bywa gościem Najazdu Poetów na Zamek, należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, prowadzi Klub Literacki w Nysie oraz sprawuje wiele funkcji społecznych. Zadziwia tym, że jej doba ma zapewne więcej godzin, bo znajduje czas na wydzierganie poncza, czy innego cudeńka, kocha robótki ręczne.
Wyjazd do Brzegu był sponsorowany przez Urząd Miasta Nysa w ramach promocji. Dzięki temu uczniowie PSP 5 i organizatorzy w Brzegu otrzymali paczki mikołajowe z poezją Jana Kozarzewskiego, z płytami, albumami i innymi miłymi prezentami.
Kim był J. Kozarzewski? Poetą, człowiekiem bardzo zasłużonym dla Nysy. Pochodził z rodziny spokrewnionej z C. Kamilem Norwidem, walczył w ruchu oporu, był więźniem obozów koncentracyjnych. Otrzymał karę śmierci. Ocalił go Julian Tuwim – poruszony do głębi wierszem Kozarzewskiego, wyjednał u władz ułaskawienie. Wyrok śmierci zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Po odbyciu kary Kozarzewski osiadł w Nysie. Pracował w księgowości oraz prowadził Ognisko Muzyczne, zajmował się działalnością kulturalną. Wydał trzy tomiki poetyckie, zmarł 1996 r. i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Pośmiertnie wydano tomik „Życiorys na dni się nawleka”, którego egzemplarze zostały podarowane wielu obecnym na spotkaniu. Dyrektorka zaprosiła starszych brzeżan do udziału w Konkursie Poetyckim „Orzech” im. J. Kozarzewskiego.
Na scenie w PSP 5 zrobiło się kolorowo i gwarno, bo dzieci z Nysy dały popis polskich tańców narodowych, które są bardzo skoczne: oberek, krakowiak, mazur, poleczka. Tańczyli: Natalia Nalepa, Karolina Pietkiewicz, Anna Piątek, Oliwia Kopka, Zuzanna Talaga, Gabriela Kitajczuk, Kacper Grubiak, Dominik Włoszczyński, Wojciech Malik, Łukasz Mikos, Daniel Ozga, Grzegorz Gancarz.
D. Kobyłecka: – Nauka tańców narodowych na zajęciach pozalekcyjnych jest jednym z elementów programu wychowawczego szkoły. Choreografię robię sama, zajęcia we wszystkich grupach od kl. I do VI też prowadzę sama – dodaje. – Tło historyczne, epokę danych tańców przybliża historyk Jarosław Dutka, strojami zajmuje się Grażyna Fryc, pomocą zawsze służy Anna Włoszczyńska. Pieniądze zdobywamy z różnych źródeł: unijne projekty edukacyjne, konkursy, sponsorzy indywidualni, aukcje szkolne. Dalej dyrektorka wspomina historię powstania szkoły: – To było rekordowe tempo, w 1999 r. podjęłam działania, a wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych dokonano w maju 1999 roku, po czym rozpoczęto pierwszy nabór. W r. 1999/2000, funkcjonowały klasa I i II liczące…ośmioro uczniów. Co rok powstawał nowy oddział. Obecnie tworzymy już zespół szkolno – przedszkolny – wyjaśnia.
Program mikołajkowy był pełen niespodzianek, gdyż przyjechała z Nysy poetka Anna Kędzia – Kupiec, pisząca m.in. wiersze dla dzieci. Czytała utwory o zwierzakach, dzieci słuchały z ciekawością, gdyż mimo osiągnięć technicznych, jednak nadal słowo czytane jest dla dziecka najważniejsze. Romana Więczaszek prezentowała wiersze – wspomnienia z dzieciństwa i do wspólnego czytania zapraszała młodych widzów. Życzenia świąteczne zostały osłodzone przez Mikołaja „deszczem” cukierków, które spadły na widownię.
Uczniowie z Nysy otrzymali od klubu i dyrektora naszego zamku Pawła Kozerskiego niespodziankę – możliwość zwiedzania Muzeum Piastów Śląskich z miłym przewodnikiem. Wcześniej historię zamku przybliżyła dzieciom członkini klubu Teresa Pantalewicz.
– Chciałabym utrzymać kontakt z PSP 5 na gruncie artystycznym – taniec, teatr. Być może mogliby przyjechać do nas na Dni Nysy, wtedy będzie konkurs teatrzyków lalkowych oraz Festiwal Twórczości. Jestem otwarta na współpracę i cieszę się, że się poznaliśmy – zapewnia D. Kobyłecka, dziękując dyrekcji i nauczycielom PSP 5 za miłe przyjęcie.
Romana Więczaszek
artykuł również na str. www.gazetabrzeska.eu
REGULAMIN KONKURSU….niżej….