Klub Literacki „Brzeg” w Muzeum Wsi Opolskiej

styczeń 14, 2011

Zaproszenie: Koncert kolęd, pastorałek i kolędziołek „Na holi w Betlejem” już w najbliższą niedzielę. Usłyszymy najbardziej znane kolędy, jak i zapomniane już pastorałki.
W świąteczny nastrój wprowadzi nas zespół Wrzos z Wołczyna oraz muzykująca Rodzina Kosińskich. Koncert rozpocznie się o godz. 15:30 w sali audiowizualnej budynku administracyjnego muzeum w Bierkowicach. Wstęp jest bezpłatny.

Wrażenia: Już samo wejście …

do sali Muzeum Wsi Opolskiej w dn. 19 grudnia było dla nas przeżyciem. Otóż, znaleźliśmy się w niezwykłym domu, w którym każdy odnalazł siebie z lat dzieciństwa. Na środku stół przykryty białym obrusem, na nim krzyż, świece czekające na wieczerze wigilijną, jak również na przyjście duszpasterza po kolędzie.

W rogu pachnąca choinka, przystrojona na ludowo, tradycyjnie – ozdobami wykonanymi ręcznie, a nie świecidełkami z marketów. Mnie osobiście urzekła drewniana zabawka z dzieciństwa i  łańcuchy, bo takie właśnie kleiłam, od tego czasu nie robiłam tego nigdy. Pamiętam, prześcigaliśmy się pomysłami, łańcuchy – symbol więzów rodzinnych, musiały być bardzo długie i ciekawe. Z wydmuszek i słomek powstawały św. Mikołaje i inne ozdoby. Dzieci pilnowały mamę, aby przy pieczeniu ciast, ocalała wydmuszka. Teraz to wszystko widzieliśmy prawdziwie. Pod choinką skarpety i szaliki wydziergane przez babcię i drewniane zabawki zrobione przez ojca. Patrzyliśmy urzeczeni na ogień w piecu, stary kredens z naczyniami, widzieliśmy oczami wspomnienia wśród świątecznych zapachów. Na stole mama na chwilę zostawiła makutrę i zaczyn drożdżowy. Widać krzątała się gdzieś obok…
I nagle kolędy, pastorałki, kolędziołki – bez nich nie ma świąt! Wystąpił pomysłodawca koncertu M. Kosiński: – W tym miejscu jest życzliwość, spotykamy się po raz drugi – zaczął. – Dzięki zespołowi Wrzos, dyrekcji muzeum, poetom z Klubu Literackiego Brzeg” mamy możliwość spotkania się w świątecznej atmosferze. Kosiński jest założycielem zespołu Miniaturki – Rodziny Muzykującej Kosińskich, jest też poetą, kompozytorem i muzykiem, grającym na przeróżnych instrumentach ludowych. To wspaniały gawędziarz, mówiący gwarą spod gór, zawsze z pamięci. Dziś koncertował z córką Elżbietą i Lidią Hajtałowicz. Program prowadziła, wplatając słowo poetyckie, AlicjaMazur.
Zespół Wrzos, istniejący prawie 25 lat, dał świąteczny koncert, urozmaicony wiadomościami o kolędach, które przekazywał kierownik Anatol Hrycyk. Kolędy pojawiły się w XIV w., na początku jako ludowa pieśń, w XVII w. jako kolęda kompozytorska. Najstarsza: Bóg się rodzi. Polskie kolędy mają rytmy oberków, mazurków. Są też pastorałki, które mówią o przyrodzie, uczuciach, zwyczajach ludowych. Dziś śpiewane są też piosenki kolędowe. Danuta Mucha wraz z życzeniami włączyła do koncertu wiersze członków zespołu.

Wierszem jak opłatkiem podzielili się członkowie Klubu „Brzeg” – Sonia Falińska, Romana Więczaszek, Stanisław Przybyło, który również jest chórzystą, więc zaśpiewał kolędę.

Przy wspólnym stole odbyło się wspólne śpiewanie i życzenia przy opłatku,  który podawała gospodyni wieczoru Ewa Grodek kierowniczka Działu Udostępniania i Edukacji.
„Cicha noc” – tą śpiewną kolędą, przetłumaczoną na wszystkie języki świata, poddaliśmy się czarowi Świąt Bożego Narodzenia.

Uwaga! Klub Literacki „Brzeg” zaprasza wszystkich chętnych, piszących i nie tylko (mile widziana młodzież) w każdy pierwszy piątek miesiąca, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel. 506 694 440, 77 416 36 58 (ZNP), www.klubliterackibrzeg.pl. kontakt@klubliterackibrzeg.pl

kontakt@klubliterackibrzeg.pl www.klubliterackibrzeg.pl