Archiwum: grudzień, 2010

OGRÓD SNU I PAMIĘCI – nowa książka prof. Stanisława S. Nicieji

grudzień 29, 2010


„Lwów. Ogród snu i pamięci. Dzieje Cmentarza Łyczakowskiego oraz ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010” to książka prof. Stanisława S. Nicieji, która jest zamknięciem trzydziestoletnich badań tego cmentarza.

 

Czytaj całość »

„ Szczyńścio, zdrowio w Nowym Roku…wieczór kolęd i poezji w Lewinie Brzeskim

grudzień 16, 2010

Wieczór Kolęd w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim to tradycyjne spotkanie, które organizuje biblioteka, Stowarzyszenie Autorów Polskich o/ L. Brzeski i Muzykująca Rodzina Kosińskich pod przewodnictwem animatora kultury, poety a zarazem kapłana Mariana Kosińskiego.



Czytaj całość »

Życzenia od…

grudzień 15, 2010

Zdrowych, spokojnych, pełnych ciepła rodzinnego Świąt wszystkim
członkom Klubu i P. Prezes życzy H. Jerzy Musa KOT! henmus@wp.pl

 

 

WIGILIA I

mruga
pierwsza gwiazda
wzruszenie w stołowych naczyniach
jak w zwierciadle

blask świec jednoczy
z pustym
czekającym talerzykiem

Czytaj całość »

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE w Klubie Literackim „Brzeg”

grudzień 13, 2010

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi…

Dorosłe dzieci też lubią otrzymywać prezenty od św. Mikołaja. Taki dzień wówczas pachnie dzieciństwem, dobrym domem rodzinnym, który jest przez wszystkich chętnie wspominany. Antoine de Saint- Exupery rzekł w Małym Księciu: „Przecież wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. (Ale niewielu pamięta o tym)”. Gdy artysta – twórca pielęgnuje w sobie wrażliwość dziecka, jeśli potrafi się ciągle dziwić i odkrywać świat na nowo, jest nadzieja, że będzie lepszym, niż ten, który tego nie potrafi.Ile w naszych serach mamy z dziecka, przekonaliśmy się na Mikołajkowym Spotkaniu w naszym klubie. Żeby otrzymać paczkę, trzeba było powiedzieć wierszyk – swój lub innego autora. Odczuwaliśmy radość z małych rzeczy i szczerość.

Czytaj całość »

„Ostatnia kwadra księżyca” – Brzeg – spotkanie z K. Januszewską

grudzień 13, 2010

Klub Literacki Brzeg kontynuuje na Zamku Piastów Śląskich tradycje literackie. Początek ich sięga XVII w., kiedy to biedny organista Wenzel (Wacław) Scherffer von Scherffenstein z kościoła p.w. Św. Jadwigi przetłumaczył Jana Kochanowskiego. Organista był guwernerem na dworze książęcym, organizował w zamku spotkania poetyckie, sam również pisał utwory.
Tę oto historię usłyszała Krystyna Januszewska od dyrektora Pawła Kozerskiego na wieczorze autorskim. Powieściopisarka, wywodząca się z Brzegu, przyjechała do nas w listopadzie, aby promować nową książkę „Ostatnia kwadra księżyca”.

Czytaj całość »

Klub Literacki „Brzeg” na Promocji Dobrych Książek

grudzień 9, 2010

Wraz z członkami Klubu Literackiego „Brzeg” wybraliśmy się na początku grudnia na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Miasto wtedy staje się stolicą literatury, trzeba tam być, uczestniczyć w spotkaniach autorskich, warsztatach, koncertach i wystawach, żeby cieszyć się, że nie jest tak źle z polskim czytelnictwem.

Czytaj całość »