Starość to dar Boży – warsztaty prowadzone przez psychologa Agnieszkę Więczaszek na UTW w Brzegu

listopad 17, 2010

Członkami Klubu Literackiego „Brzeg” są również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Piszą wiersze, artykuły do prasy lokalnej, teksty do swojego kabaretu, ale pragną rozwijać się dalej i lepiej. Pragną w trudnej czasami Jesieni Życia, posiadać mądre wsparcie. Tę możliwość zyskują, uczestnicząc w zajęciach z psychologiem.

KONTAKT: AGNIESZKA WIĘCZASZEK

PSYCHOLOG/PSYCHOTERAPEUTA/SPECJALISTA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
KONSULTACJE ORAZ TERAPIA NA TERENIE BRZEGU I WROCŁAWIA

KOM. 508 504 999

 

Na pierwszym wykładzie studenci usłyszeli:

„Starość według Pisma Świętego to dar Boży i błogosławieństwo, okres, w którym powinniśmy cieszyć się owocami naszej pracy i czerpać radość z kontaktów z bliskimi. Rzeczywistość jednak daleka jest od biblijnej i poetyckiej wizji złotej jesieni ludzkiego życia. Zmiany cywilizacyjne, ekonomiczne, społeczno-ustrojowe ostatnich kilkunastu lat w Polsce jakby usunęły w cień problemy dotyczące ludzi starych. Chciałabym stworzyć razem z Wami takie miejsce, w którym Wasze problemy będą najważniejsze. Takie bezpieczne miejsce, gdzie każdy będzie czuł się wyjątkowy, wysłuchany i ważny. Takie ciepłe miejsce, w którym podzielimy się emocjami, wspomnieniami i planami …

Jan Paweł II w liście do uczestników II światowego zgromadzenia poświęconego problemom starzenia się ludności w kwietniu 2002 roku pisał: „Rozmyślać o starości znaczy skupić uwagę na człowieku, który od poczęcia aż do śmierci jest darem Boga, Jego obrazem i podobieństwem; znaczy też zabiegać o to, aby każda chwila ludzkiej egzystencji przeżyta została w pełni i z godnością”. Chciałabym abyśmy na naszych spotkaniach wspólnie mogli zastanowić się nad tym, co znaczy żyć z godnością i przeżyć życie w pełni. Jakie możemy mieć pomysły, aby czas jaki został przed nami był czasem w pełni wykorzystanym i satysfakcjonującym …

Często również słyszymy: „Starość się Panu Bogu nie udała, to jedyna rzecz jaka mu po prostu nie wyszła” – wszyscy mają nadzieję na długie życie i jednocześnie bardzo się starości boją, nie chcemy być niedołężni, nie chcemy przeżywać nie domagań czy być ciężarem dla innych. Odsuwamy od siebie fakt, że ten etap właśnie nadchodzi i nie ma odwrotu. Wypieranie  go  ze świadomości nic nie da, musimy się z tym zmierzyć, musimy temu stawić czoła. Zapraszam Was na spotkania grupowe na których odważnie stawimy czoła przyszłości i starości.  Spróbujemy spojrzeć na starość jako na ważny i potrzebny okres w rozwoju… spróbujemy poradzić sobie z lękami, obawami. Postaram się Was zainspirować do tego, byście wzięli odpowiedzialność za to,  co jeszcze może się wydarzyć, za to co możecie kontrolować i na co wpływać … Postaramy się spojrzeć na starość jako na nowe wyzwanie, nowy, atrakcyjny okres w życiu.

W dużej mierze jesteście sami odpowiedzialni za jakość swojej starości.

Trzeba nauczyć się starzeć świadomie i pozytywnie. Zamiast czekać na pomoc i wsparcie innych samemu należy kreować jesień swojego życia. Chciałabym Wam pomóc w tej kreacji i zaprosić w podróż ku świadomości, aby każdy z Was zauważył drzemiący w Was potencjał, który w życiu został gdzieś zagubiony czy porzucony. Mam nadzieję że nasze spotkania będę przepełnione pomysłami, ideami i będą nas rozwijać…

Możliwość przeprowadzenia z Wami warsztatów da mi możliwość zrozumienia własnego procesu starzenia się, zdobycia cennego doświadczenia w pracy ze starszymi osobami oraz radość, gdyż uwielbiam towarzystwo oraz mądrość życiową seniorów. Jednym słowem byłby to dla mnie zaszczyt móc spotykać i rozwijać się razem z Wami, służyć Wam radą, wsparciem. Proponuję Wam również spotkania indywidualne w Brzegu.

KONTAKT: AGNIESZKA WIĘCZASZEK

PSYCHOLOG/PSYCHOTERAPEUTA/SPECJALISTA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
KONSULTACJE ORAZ TERAPIA NA TERENIE BRZEGU I WROCŁAWIA

KOM. 508 504 999


Na drugim spotkaniu studenci UTW zapoznali się  z temtyką zajęć i z pojęciami.

WARSZTAT PSYCHOLOGICZNY to spotkania w grupach, max 16 osób, w których:

  • słuchacze aktywnie uczestniczą: pracują w grupach, w parach, wykonują zadania, wymieniają się poglądami, doświadczeniem; oglądają filmy edukacyjne;
  • psycholog jest koordynatorem grupy, dzieli się wiedzą i swoim doświadczeniem; nie występuje tutaj w roli psychoterapeuty, gdyż celem warsztatów nie jest dotarcie do głębszych warstw psychiki, a (mają charakter edukacyjny) zdobycie wiedzy, umiejętności o…..;
  • grupa warsztatowa jest otwarta i można dołączyć w każdej chwili;
  • korzyści z uczestniczenia w warsztacie to: zwiększenie wiedzy o sobie samym, zdobycie nowych, ciekawych informacji związanych z funkcjonowaniem psychiki.

PSYCHOTERAPIA GRUPOWA to spotkania w grupach, max 12 osób, w których:

  • powinny uczestniczyć osoby zmotywowane do pracy nad sobą;
  • uczestnicy aktywnie biorą udział w procesie grupowym przez udzielanie informacji zwrotnych innym  i dzielenie się własnymi emocjami, przemyśleniami i problemami;
  • psycholog jest tutaj psychoterapeutą, kontroluje proces grupowy i również udziela informacji zwrotnych,
  • uczestnicy podpisują tzw. Kontrakt Terapeutyczny, który zawiera akceptowane i nieakceptowane przez grupę normy postępowania;
  • grupa terapeutyczna jest zamknięta i nowi uczestnicy nie mogą w trakcie dołączać;
  • korzyści z uczestniczenia w terapii to: możliwość dzielenia się swoimi problemami w bezpiecznym miejscu, głębsze poznanie siebie samego, otrzymanie wsparcia emocjonalnego od grupy, korzystanie z doświadczeń innych uczestników; możliwość pracowania nad swoimi problemami, budowanie zaufania do ludzi.

KREACJA JESIENI MOJEGO ŻYCIA. PRACA Z CELAMI MOJEGO ŻYCIA. Być bez celu, to jak nie mieć jutra… Cel skupia naszą uwagę, nadaje sens naszym działaniom i popycha nas naprzód.  Zastanowimy się nad sensem i celem Życia. Przyjrzymy się naszym umiejętnościom  i spróbujemy odkryć potencjał w Nas drzemiący.

UMIEJĘTNOŚĆ ASERTYWNEGO WYRAŻANIA SIEBIE. Asertywne postępowanie to umiejętność wyrażenia swoich potrzeb i emocji nie raniąc innych osób. Nauczymy się asertywnie odmawiać, prosić, przyjmować krytykę oraz wyrażać własną złość i gniew.

SAMOOCENA I JEJ ZNACZENIE W MOIM ŻYCIU. TECHNIKI PODNOSZENIA SAMOOCENY. Samoocena to obraz siebie (pozytywny, adekwatny (prawdziwy), negatywny). Czy mój obraz siebie różni się od tego, kim jestem w oczach innych? Co mogę zrobić, by moja samoocena była wyższa? Jakie mogą być źródła niskiej samooceny i braku wiary w siebie?

POCZUCIE IZOLACJI SPOŁECZNEJ. SAMOTNOŚĆ. DEPRESJA. Próba zrozumienia takich emocji jak: smutek, depresja, poczucie samotności. Objawy i przyczyny depresji. Sposoby pomocy osobie w depresji.

LĘKI, FOBIE, NATRĘCTWA. Porozmawiamy o przyczynach oraz następstwach zaburzeń lękowych. Zastanowimy się, jak sobie pomóc. Lęk to pełne napięcia oczekiwanie na pojawienie się zagrażającego zdarzenia. Jego źródło nie zawsze jest nam znane. Fobia to lęk przed określoną sytuacją (np. wystąpienie publiczne), zjawiskiem (np. otwarta przestrzeń) lub przedmiotem (np. nóż). Natręctwo to czynność wielokrotnie powtarzana, która daje poczucie ulgi, ale krótkotrwałej (np. sprawdzanie czy drzwi są zamknięte).  

RADZENIE SOBIE ZE STRESEM I Z SYTUACJAMI KRYZYSOWYMI. Odpowiemy na pytanie, co to jest stres i jak możemy sobie z nim radzić? Typowe reakcje na stres i sytuacje kryzysowe oraz konstruktywne (właściwe…efektywne ) radzenie sobie z nimi.

RADZENIE SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ I GNIEWEM. Czym różni się złość od gniewu? Co znaczy być uzależnionym od złości? Radzenie sobie z silnymi emocjami na co dzień.

UZALEŻNIENIE I WSPÓŁ-UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU. Objawy uzależnienia. Na czym polega pułapka uzależnienia? Kto w nią wpada? Jak pomóc osobie uzależnionej? Co znaczy być współ-uzależnionym? Inne uzależnienia na czasie (lekomania, palenie papierosów, internet).

ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO. Stres pourazowy to stan emocjonalny powstały po przeżytym urazie psychicznym (np. po wypadku, po utracie kogoś bliskiego, po powodzi)lub związany z przeżywaniem jakiegoś kryzysu (np. utrata pracy, choroba, kalectwo, rozwód). Omówimy naturalne etapy pokonywania stresu.

STAROŚĆ I LĘK Z NIĄ ZWIĄZANY. Starzenia się nie sposób uniknąć. Jeśli chcesz cieszyć się życiem, możesz zrobić tylko jedno: nie tyle starzeć się , ile dojrzewać do starości.  Dojrzewanie do starości oznacza, że wraz z wiekiem uczysz się, zmieniasz i doskonalisz. Zastanowimy się, jak uczynić resztę Życia najlepszą jego częścią… Porozmawiamy o lęku przed starością.

TECHNIKI RELAKSACYJNE. Nauczymy się różnych technik relaksacyjnych możliwych do wykorzystania samodzielnego: wizualizacja, techniki oddechowe, technika relaksacji mięśni, technika głębokiej relaksacji.

KONTAKT:

AGNIESZKA WIĘCZASZEK

PSYCHOLOG/PSYCHOTERAPEUTA/SPECJALISTA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
KONSULTACJE ORAZ TERAPIA NA TERENIE BRZEGU I WROCŁAWIA

KOM. 508 504 999