Archiwum: listopad, 2010
listopad 30, 2010
Jesienne Prezentacje w Łosiowie to spotkania, które na początku istnienia, dotyczyły najbliższego środowiska – mówi ich organizatorka Ludwika Chojnacka – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Łosiowa i Okolic, pracownik Filii Bibliotecznej podległej Miejskiej Bibliotece w Lewinie Brzeskim.
Tegoroczne – VI prezentacje odbyły się pod koniec listopada, zgromadziły artystów z różnych dziedzin i z różnych miejscowości Opolszczyzny. Wśród gości szczególnych byli: burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, przewodniczący Rady Miejskiej Lewina Mieczysław Adaszyński, proboszcz Leszek Włodarczyk, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Teraz Wieś” Renata Wojas oraz z Zarządu Stowarzyszenia Integracji Lokalnej w Opolu Irena Gorek. Organizatorami byli ponadto: Wiejski Dom Kultury i Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic. Dzięki nim oraz sponsorom, goście mogli się spotkać na końcu przy pachnących gołąbkach, kawce i pysznych wypiekach. Artyzm i pasję widać było wkoło: na sali, która zamieniła się w wielką wystawę, w czytelni, która stała się lokalikiem – bohemą.
Czytaj całość »
listopad 18, 2010
Klub Literacki Brzeg, ZNP o/Brzeg i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
zorganizowali spotkanie autorskie z pisarką KRYSTYNĄ JANUSZEWSKĄ
wywodzącą się z Brzegu, autorką sześciu powieści, która przyjechała do nas z nową książką „Ostatnia kwadra księżyca”
- dnia 19.11.2010 (piątek)
- Muzeum Piastów Śląskich – godz.18.00
Czytaj całość »
listopad 17, 2010
Członkami Klubu Literackiego „Brzeg” są również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Piszą wiersze, artykuły do prasy lokalnej, teksty do swojego kabaretu, ale pragną rozwijać się dalej i lepiej. Pragną w trudnej czasami Jesieni Życia, posiadać mądre wsparcie. Tę możliwość zyskują, uczestnicząc w zajęciach z psychologiem.
KONTAKT: AGNIESZKA WIĘCZASZEK
PSYCHOLOG/PSYCHOTERAPEUTA/SPECJALISTA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
KONSULTACJE ORAZ TERAPIA NA TERENIE BRZEGU I WROCŁAWIA
KOM. 508 504 999
Czytaj całość »
listopad 14, 2010
Zamkowym Turniejem Poetyckim rozpoczął się XXI Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Konkurs na wiersz własnego autorstwa lub poezję śpiewaną skierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Brzegu i okolic. W Sali Zielonej zasiedli poeci z Opolszczyzny i z zagranicy: z Rosji, Ukrainy, Czech, Zaolzia, Serbii, Litwy, Węgier. Najazd pod patronatem marszałka woj. opolskiego Józefa Sebesty miał bogaty program obejmujący kilka dni. Na lirycznym szlaku znalazły się: Brzeg, Opole, Głubczyce, Głogówek, Namysłów, Kędzierzyn-Koźle, Kraków i Paczków. Wiersze recytowano w językach: polskim, czeskim, niemieckim. Wśród literatów z opolskiego byli na turnieju: Edmund Borzemski, Zygmunt Dmochowski, Harry Duda, Ewa Maj- Szczygielska, Wiesław Malicki, Teresa Nietyksza, Walter Pyka, Magdalena Więcek, Romana Więczaszek.
Czytaj całość »
listopad 1, 2010
Dziś byłam bardzo wzruszona, bo programie TV przed Świętem Zmarłych usłyszałam, że złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary pomordowane w Tajemniczym Podziemnym Mieście Osówka. Było to w Głuszycy – moim mieście rodzinnym, gdzie spędziłam beztroskie dzieciństwo, o niczym nie wiedząc. Miejsce kaźni i grozy, filia obozu Gross – Rosen udostępnione zostało zwiedzającym. W naturalnych, trudnych warunkach, w błocie i ciemnościach, wędruje się długimi korytarzami w masywie Włodarza w Górach Sowich, słuchając przerażających opowieści przewodnika. Wyobraźnia wrażliwego człowieka nasuwa sceny z czasów wojny: katorżniczą pracę więźniów, którzy wiedzieli, że już nigdy nie wyjadą na powierzchnię. Ekspozycje fotografii, broni, narzędzi tortur…dopełniają obraz, który na zawsze zostaje w pamięci. Wódz Hitler chciał zrealizować swój „genialny” plan: ukryć laboratoria, w których powstawała tajna broń, mająca na celu podbicie całego świata! Nie zdążył.
Współzałożycielem muzeum jest Stanisław Michalik, były burmistrz Głuszycy, z wykształcenia historyk. Obecnie jest dumny, jak pisze w czasopiśmie Głos Głuszycy (paźdz. 2010), bo od czasu powstania Osówki, czyli od 15 lat, stała się ona wspaniałą atrakcją turystyczną, o której głośno również za granicą.
Czytaj całość »