Poznaj „ZNAJ”- ogólnopolski kwartalnik artystyczno- naukowy

sierpień 10, 2010

„BRZESKIE PIÓRA”, GAZETA BRZESKA NR 15, 11 SIERPNIA 2010

„Od słowa zaczyna się życie i na słowach kończy” (W. Myśliwski) – wiele razy pisałam o potędze słowa zapisanego. Gdyby nie przeróżne dokumenty, mapy, nic nie wiedzielibyśmy o przeszłości! Z szacunkiem należy się odnieść do ludzi, którzy chcą zostawić po sobie ślad, jakiś znak…i tak po nitce do kłębka, natknęłam się w brzeskim Empiku na kwartalnik artystyczno – naukowy ZNAJ z Płocka, to czasopismo ogólnokrajowe (270 stron). Pismo jest młode, działa od 2008 r., propaguje twórczość autorów znanych i mniej znanych, zwraca się także do młodych twórców. To ostatnie nas szczególnie ucieszyło. A dlaczego?

Redaktorem naczelnym jest Krzysztof Bieńkowski, na stronach „Znaj” prezentowane są teksty literackie (dużo poezji) krytycznoliterackie, eseistyczne, naukowe, jak również wywiady i rozmowy z twórcami. Publikowane są reprodukcje prac plastycznych i fotografia. Każdy numer ma temat przewodni oraz głównego bohatera. Pracują nad nim członkowie Stowarzyszenia Autorów Polskich/ oddz. w Płocku. Dotychczas poświecono numery takim znakomitościom, jak: Z. Herbert, B. Zadura, W. Szymborska, Jan Paweł II, F. Chopin, W. Broniewski, M. Konopnicka. Obecnie jest w Empikach nr 7 „Konopnicka – dziecko”, następny 8 to „Orzeszkowa – emancypacja” i 9 „Sztaudynger – satyra”. Istnieje też wersja internetowa: www.znaj-sap.pl

Bohaterami kolejnych wydań będą: R. Kaczorowski, J. Popiełuszko, Cz. Miłosz, E. Bryll.

Pismo zaproponowało Klubowi Literackiemu „Brzeg” prezentację, co przyjęliśmy z dużą radością, ponieważ w naszych szeregach są młodsi i starsi. Zainteresowano się też naszym Konkursem Literackim „O Brzeskie Pióro” skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Udało mi się porozmawiać z K. Bieńkowskim:

– ZNAJ, to nie tylko Zmarnowanej Niedzieli Ani Jednej (sł. Cz. Miłosza), ale także ZNAJomość środowisk twórczych i naukowych w kraju i poza granicami, od Australii, przez Kanadę, Stany itd. Mamy kontakty z Polonią, bez dzielenia tzw. przynależności. Naczelnym hasłem pisma jest: Wszystko, co dzieje się w czasie, razem z czasem ginie, jeżeli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione. Cytat pochodzi z aktu lokacyjnego Miasta Płocka, z 1234 roku, widnieje na kaplicy Cmentarza Zabytkowego w Płocku – wyjaśnił redaktor naczelny.

I tak dzięki łączności w sieci nasza strona internetowa została odkryta na ziemi płockiej, a nawet pochwalona. Uczynił to poeta z Kaszub Henryk Jerzy Musa, którego zaprosił Klub Literacki „Poczekalnia” w Otwocku. Musa jest też członkiem naszego klubu, kilka razy gościł w Muzeum Piastów Śląskich. O spotkaniu w Otwocku ciekawie napisała poetka z Warszawy Małgorzata Krupińska – Nowicka, jej artykuł w przedruku znalazł się na stronie klubu brzeskiego.

– Proszę opowiadać znajomym, przyjaciołom, twórcom i naukowcom o piśmie – prosi K. Bieńkowski. -To wszystko rozwija się bardzo dynamicznie, jesteśmy wśród pięciu najlepszych pism w tej grupie w kraju. Potwierdzeniem są zaproszenia na spotkania i dyskusje w gronie najważniejszych pism. Podobnie można ocenić zainteresowanie ZNAJ przez Polską Akademię Nauk – Instytut Badań Literackich.

Romana Więczaszek

Pierwsze spotkanie po wakacjach odbędzie się 7 września, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel. 0506 694 440, 077 416 36 58 (ZNP),kontakt@klubliterackibrzeg.pl, www.klubliterackibrzeg.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH. Nie trzeba być osobą „piszącą”, wystarczy lubić literaturę i mieć szacunek dla słowa.

DO ZOBACZENIA!!!