Sezon 2009/2010- podsumowanie działalności klubu
czerwiec 18, 2010„BRZESKIE PIÓRA”- GAZETA BRZESKA- NR 12, 23 CZERWCA 2010
Podziękowanie
Podsumowanie działalności Klubu Literackiego Brzeg w sezonie 2009/2010 jest podziękowaniem dla tych, którzy byli obecni duchem i ciałem przez cały rok. Przychodzili na spotkania, pomagali w organizacji imprez, propagowali działalność w Brzegu i poza. Bardzo zaangażowani byli: Stanisława Cierpisz, Jola Dyła, Adam Boberski, Krystyna Łaszewska, Wiesława Majewska, Róża Malczewska, Lucyna Ścisłowicz, Jędrzej Sadłoń, Jola Wąsik, uczniowie: Ola Cieślak, Anna Mrozowska, Łukasz Józwenko, nowi członkowie: Aleksander Kwiatkowski, Leszek Pabisiak.
Klub działa przy Zarządzie Związku Naucz. Polskiego o/Brzeg, którego prezeski Barbara Mrowiec i Nadzieja Nawrocka przy ograniczonych możliwościach, ale chętnie wspierają finansowo i duchowo wszystkie inicjatywy. Mamy przyjaciół w innych organizacjach kulturalnych, są to: Nauczycielski Klub Literacki z Opola, Uniwersytet III Wieku, Muzeum Piastów Śląskich, Stowarzyszenie Żywych Poetów, Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP, Emerycki Klub Literacki, Salonik Literacki na Świebodzkim – Wrocław. Bywamy u siebie gośćmi na imprezach, ale marzymy, aby te kontakty uległy rozszerzeniu, wszak kultura daje efekty, gdy się wzajemnie wspiera. Współpracujemy ze szkołami: z kółkami teatralnymi gimnazjum w Skarbimierzu i PSP 5 Brzeg oraz z uczniami i ich opiekunami z Zespołu Szkól Zawodowych nr 1.
Opieką medialną objęła nas Gazeta Brzeska, która pisze o naszej działalności i publikuje teksty nagrodzone w konkursie.
Biblioterapia
„Bogaty człowiek jest ten, dla którego świat jest nieustannym odkrywaniem” rzekł pisarz franc. Georges Duhamel. Takim odkrywaniem może być literatura, a jeśli jest się człowiekiem „piszącym”- to radość z napisania dobrego utworu. Życie nie rozpieszcza, nękają nas osobiste problemy, kłopoty ze zdrowiem lub tragedie narodowe i nieszczęścia, jakie Polaków ostatnio nie opuszczają. Trzeba uczyć się z nimi żyć, psychologia radzi stosować psychoterapię – wymyślać dla siebie coś przyjemnego, relaksować się. Tu mieszczą się zainteresowania. Często obserwuję, jak ludzie wychodzą z imprez muzycznych, literackich, teatralnych inni: refleksyjni, radośni, wyciszeni. Dla każdego twórcy taka zmiana u odbiorcy po zetknięciu się ze sztuką, to główny cel.
W Brzegu dzieje się dużo, należy tylko pokonać samego siebie i wyjść z domu. Klub nasz działa w ratuszu, zapraszamy w każdy pierwszy wtorek miesiąca chętnych o zainteresowaniach literackich, nie piszących również!
Natknęłam się ostatnio na pracę psycholog Katarzyny Kowalskiej, która pisze o biblioterapii, czym przypomniała mi dzieciństwo, gdy w domach były tylko głośniki z jedną falą i powszechnie czytało się książki. Autorka mówi o modnej obecnie terapii książką. Jest ona stosowana zwłaszcza u dzieci, polega na doborze odpowiedniej książki lub na napisaniu utworu, w którym bohaterem jest dziecko o podobnych problemach, z tym, że kłopoty są cudownie rozwiązane. Czy biblioterapia to nowość? Raczej nie, to cenne przypomnienie i chwała tym, którzy stosują leczenie książką.
Klub leczenia książką
Literatura więc ma zadania terapeutyczne i wspaniale, że do klubu należą uczniowie szkół brzeskich i ludzie starsi. Na naszych wieczorach są rozmowy o książkach, o własnych utworach, są spotkania z twórcami oraz z muzyką. Przyjemnie wspominamy spotkanie klubowiczów i poezji R. Więczaszek z opolskimi twórcami w Atelier B. Polnara i we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury (kultowe miejsce ponad 40 lat). Nasz zbór poezji „Szukam obrazów wśród niepokojów” zawędrował w tym roku do Wałbrzycha, Szczawna Zdroju i Jedliny Zdroju (w uzdrowiskach, jak mówią jest „cała Polska”).
Alfons Soczyński literat z Wrocławia piszący o Kresach, po miłym wieczorze autorskim w ratuszu napisał nawet wiersz z podziękowaniem.
Warsztatowo i pracując w komisji konkursu „O Brzeskie Pióro 2010”, udzielali się członkowie NKL z Opola: Renata Blicharz i Krzysztof Konarski. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali od poetki Blicharz jej tomik z dedykacją, a uczniowie wykonawcy koncertu – od klubu almanach „Szukam obrazów wśród niepokojów”. Ponadto nagrody książkowe ufundowali: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Zarząd Oddz. Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu (ze słodkim poczęstunkiem). Dumni jesteśmy z tego konkursu, wzięła w nim udział młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkoda, że tym razem nie nadeszły prace z powiatu, a i brzeskie szkoły i ich poloniści mogliby się liczniej zmobilizować. Komisja orzekła, że w tym roku poziom literacki był lepszy (głównie opowiadań). Rozdanie nagród było w maju, dyr. Paweł Kozerski powiedział m.in. „W sali obok recytowany był J. Kochanowski, a w gimnazjum odbywały się popisy poetyckie młodzieży na uroczystościach dworskich. Dzięki klubowi wracamy do tradycji kulturalnej na dworze piastowskim, jestem bardzo otwarty na tego typu wydarzenia literackie”.
Podziw należy się nauczycielom z LO 1, ZSZ 1, PG 3 i opiekunom, którzy przygotowali nastrojową oprawę muzyczną z zespołem z ZSZ 1 z ul. Słowiańskiej. Dzień rozdania nagród zapamiętamy szczególnie. Byliśmy mniej radośni, ponieważ w Brzegu panował niepokój z powodu nadchodzącej fali powodziowej, zabrakło wielu gości i wykonawców.
Zaproszenie
Niestety, w tym roku liczebność klubowiczów się zmniejszyła, gdyż młodzi autorzy zaczęli wyższy stopień edukacji poza Brzegiem, starsi mają wnuki i dali się bez granic zawładnąć tej uciesze. Są też tacy, którzy woleli się zamknąć w czterech ścianach w powodu różnych kłopotów. Pozdrawiamy ich serdecznie i zapraszamy do nas od września! Mamy sympatyków na stronie: www.klubliterackibrzeg.pl, na której prowadzimy pogotowie literackie. Adres strony widnieje również na portalach miasta Brzeg. Zapraszamy do wizyty. Tymczasem miłych wakacji i do zobaczenia z nowymi twórczymi wrażeniami!
Romana Więczaszek
Klub Literacki „Brzeg” zaprasza po wakacjach w każdy pierwszy wtorek miesiąca, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel. 0506 694 440 , 077 41… (ZNP), kontakt@klubliterackibrzeg.pl, www.klubliterackibrzeg.pl