Nasz klub we Wrocławiu!

kwiecień 11, 2010

„A tak się to wszystko zaczęło…” to tytuł strony internetowej pewnej „oazy kultury”, na której zaistniał Klub Literacki „Brzeg” działający pod patronatem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Wrocław. W 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył medal Gloria Artis dyrektorowi Klubu Muzyki i Literatury Stefanowi Plackowi (więcej także w  artykule poniżej).

 

 

Odznaczenie przyznano za krzewienie kultury we Wrocławiu i w regionie. S. Placek kieruje placówką od 46 lat, zorganizował najwięcej imprez kulturalnych w Polsce, posiada największy zbiór cytr  w Europie i największą kolekcję  modlitewników. W klubie zachwyca artystyczny wystrój, jest wiele dzieł sztuki, panuje magiczna atmosfera. Gośćmi pana Stefana byli sławni ludzie, oto niektórzy z nich: K. Penderecki, P. Fronczewski, J. Stuhr, W. Zinn, M. Foltyn, J. Englert, A. Wajda, G. Holoubek, G. Morcinek, Z.  Cybulski, D. Olbrychski, T. Fijewski, N. Andrycz, H. M. Górecki, J. Olejniczak, E. Stachura oraz różni artyści Bohemy Wrocławskiej, jak: M. Bocian, J. Styczeń, H. Zbożydarzyc Wolniak, S. Srokowski, U. Benka, Z. Ikona – Kresowaty.

Klub jest też związany artystycznie z Brzegiem, współpracuje z Muzeum Piastów Śląskich, w którym organizowane są Wieczory Lisztowskie prowadzone przez Juliusza Adamowskiego (częstego gościa klubu wrocławskiego) oraz przez działalność nieżyjącej już poetki Marianny Bocian, działającej w Stowarzyszeniu Żywych Poetów. Za porozumieniem S. Placka i według autorskiego jej pomysłu, poetka poddała myśl organizatorom corocznych Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich, o rozszerzenie spotkań  o „Misterium Chleba”. Impreza ta wpisała się na stałe w program ogólnopolskiego święta poezji.

W Klubie Muzyki i Literatury odbył się niedawno wieczór poetycki Romany Więczaszek przewodniczącej brzeskiego klubu, którego członkowie byli na nim obecni. Przyjechali ze zbiorem wierszy grupy poetyckiej „Szukam obrazów wśród niepokojów”. Mogli sie pochwalić nową recenzją aut. Anny Garbacz, która pisze o promocji miasta, nazywając naszą poezję „swojskim winem w pięknym szkle”.

Spotkanie prowadził Zbigniew Kresowatyliterat, ikonopista, krytyk literacki, który recenzował dotychczasową twórczość autorki. Przedstawił tomiki: „Krag” i „Spacery wierszem” oraz almanach poetów z Brzegu. Powiedział: – Dziś sztuka i poezja są bardzo potrzebne, ponieważ w obecnych czasach posługujemy się obrazkami, a słowa idą w cień. Ten wieczór to nostalgiczny come back Romany. We Wrocławiu studiowała, tu zaplanowała życie osobiste, tu pisała zapewne wiersze, które długo nie mogły się wydobyć z szuflady. Nie miały po prostu czasu.

Poetka z członkami klubu brzeskiego przedstawiła montaż słowno – muzyczny, w którym znalazły się też piosenki oparte na jej tekstach, skomponowane przez Olę Cieślak,  Annę Mrozowską i Marka Kudrę. W prezentacji nie zabrakło wierszy związanych z Brzegiem, gdyż bliski kontakt z naturą i jej piękno są cechami charakterystycznymi poezji Więczaszek – podkreślił Z. Kresowaty. Utwory te znalazły się w zbiorze „Szukam obrazów wśród niepokojów” 2007, chętnie kupowanym na końcu spotkania.

W programie wzięła udział laureatka konkursów recytatorskich, była uczennica autorki Ola  Bartosiewicz (Krzysztofek), która podała wzruszającą interpretację wierszy o bliskich, którzy odeszli do Pana, tam gdzie wiecznie zielone łąki.


Spotkanie urozmaicone było miłymi niespodziankami: poznaniem ludzi twórczych, którzy zapewnili odwiedzić nasz klub w Brzegu. Był to Marek Perzyński dziennikarz, historyk, który wydał kilka książek związanych w Dolnym Śląskiem i któremu autorka udzieliła wywiadu. Mowa była o Brzegu, Głuszycy (tu urodziła się poetka), Osówce, gdzie mieści się Tajemnicze Podziemne Miasto, miejsce martyrologii tysięcy więźniów w czasie wojny. Brzeżanie poznali Mariana Jakubiszyna prezesa Fundacji Polskie Gniazdo, członków Fraterni Piastowskiej (świecki ruch chrześcijański), Adama Jaworskiego i Adama Maksymowicza, których organizacje zajmują się krzewieniem polskiej kultury i historii. Wizytę w naszym mieście wspominał poeta i malarz wrocławski Henryk Wolniak pseud. Zbożydarzyc.

Alfons Soczyński literat, goszczący w lutym na spotkaniu zorganizowanym przez Klub Literacki „Brzeg” był obecny z wrocławskimi pisarzami, należącymi do Saloniku Literackiego: Barbarą Pawlak, Stanisławem Jeżem, Mikołajem Bialikiem. Dzięki ofiarności ZNP w Brzegu i podziękowaniom własnym autorki, poezję osłodzono chałwą oraz innymi słodyczami z brzeskiej „Odry”. Klub znajduje się blisko Arkad, warto tam wejść, zatrzymać się w codzienności i odetchnąć w nastrojowym miejscu sztuki.

Klub Literacki „Brzeg” zaprasza wszystkich chętnych na spotkania w każdy pierwszy wtorek miesiąca, godz. 17.00, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel.    0506 694 440   ,  077 41… – ZNP,  kontakt@klubliterackibrzeg.pl, www.klubliterackibrzeg.pl