Klub na spotkaniu noworocznym w ratuszu brzeskim

styczeń 24, 2010

Dobry nauczyciel to ten, który posiada pasję, który zawsze ma czas dla ucznia, ma nieustannie nowe pomysły i umie zaimponować swoją osobowością. To ten, który nie liczy godzin dodatkowej pracy oraz któremu na emeryturze nadal uczniowie się kłaniają. Wydaje się być prawdą, że emerytura staje się odpoczynkiem od szkoły. Pasja jednako do aktywności pozostaje. Obserwuję od lat członków Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, w których to organizacjach działają różne sekcje dla emerytowanych nauczycieli.

Przekrój zdolności tam zastanych jest imponujący! Są poeci, pisarze, dziennikarze, malarze, ludzie zajmujący się rękodziełem. Część osób należy do kilku grup, wśród nich do Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nasi kochani seniorzy mają w końcu czas na zadbanie o swoje życie wewnętrzne: spotykają się z różnych okazji przy pięknie udekorowanych stołach, zapraszają ciekawych ludzi, jeżdżą na wycieczki. W myśl znanego powiedzenia Pawła Nerudy (zdobywcy Nagrody Nobla):

„Powolnie umiera
Ten, kto unika pasji i wiru emocji,
Które przywracają oczom blask
I serca naprawiają”.

Emocji dostarczają zwłaszcza spotkania z ludźmi. Takim miłym wydarzeniem było w styczniu spotkanie noworoczne, które odbyło się w ratuszu. Prezes sekcji emerytów ZNP Halina Prymula zwróciła uwagę, że wśród obecnych są nie tylko nauczyciele, ale ich znajomi oraz rodzina. Kontakty z przyjaciółmi i sympatykami są bardzo potrzebne, wszak artysta ciągle poszukuje odbiorcy dla swojego dzieła. – Życzę, aby w r. 2010 spełniły się marzenia, bo bez marzeń życie jest smutne. Stawiajmy sobie cele i drobnymi krokami dążmy do nich, bez względu na dolegliwości i choroby – życzyła pani Halina. Potem razem z prezeskami Zarządu ZNP o/ w Brzegu Barbarą Mrowiec i Nadzieją Nawrocką otrzymała od organizatora wieczoru i przewodniczącego Emeryckiego Klubu Literackiego Józefa Chimiaka zbiór poezji członków klubu, wydany w sposób komputerowy, powielany. B. Mrowiec pochwaliła utrwalenie słowa pisanego, dodając, że jest dumna, bo kluby prężnie działają, integrując środowisko lokalne. Tak czyni również Klub Literacki „Brzeg” prowadzony przez Romanę Więczaszek, który współdziała z młodzieżą oraz zrzesza ludzi spoza nauczycielstwa.

 

Biały opłatek, życzenia i kolędowanie to polska tradycja, która prawdziwie w tym rodzinnym gronie była obecna na wieczorze. Dołączono słowo poetyckie, autorzy mówili swoje wiersze oraz znanych poetów. Grali i śpiewali: poetka, muzyk, kustosz z Pałacu w Łosiowie Monika Szczypior, duchowny, poeta i muzyk Marian Kosiński oraz uczennica koncertująca na flecie Marta Wdowiuk. Pachniało ciastem i grzybami. Nowy rok nie byłby szczęśliwy bez szampana, więc toastami, a potem piosenkami biesiadnymi bawiono się karnawałowo.

 Romana Więczaszek

Klub Literacki „Brzeg” zaprasza miłośników literatury w każdy pierwszy wtorek miesiąca, sala ZNP, ratusz, Sukiennice 2, tel.  0506 694 440 ,  077 416 36 58  (ZNP),  kontakt@klubliterackibrzeg.pl, www.klubliterackibrzeg.pl

Następne spotkanie 2 lutego o godz. 17.00 – wieczór autorski z pisarzem Alfonsem Soczyńskim pt. „Kresy. Kosmos. Filozofia. Słowo”.