Archiwum: styczeń, 2010

Alfons Soczyński- spotkanie autorskie w Brzegu

styczeń 27, 2010

   

   „PRZYJECHAŁ Z WROCŁAWIA”- Gazeta Brzeska- nr 3- 10 lutego 2010

  

Pierwszy tomik poetycki Alfonsa Soczyńskiego nosi tytuł „Od ściany do ściany”. Dlaczego? 

  – Tak było w moim życiu, od ściany Wołynia, przez czerwoną ścianę lat powojennych, do jeszcze innej ściany. A teraz po siedemdziesięciu obrotach, rozglądam się i patrzę na ostatnią ścianę. To jest filozofia! – rzekł pisarz na początku spotkania. Przyjechał z Wrocławia na zaproszenie Klubu Literackiego „Brzeg”, który działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do nastrojowej Sali Lustrzanej ratusza przybyli licznie uczestnicy wieczoru. 

Czytaj całość »

Klub na spotkaniu noworocznym w ratuszu brzeskim

styczeń 24, 2010

Dobry nauczyciel to ten, który posiada pasję, który zawsze ma czas dla ucznia, ma nieustannie nowe pomysły i umie zaimponować swoją osobowością. To ten, który nie liczy godzin dodatkowej pracy oraz któremu na emeryturze nadal uczniowie się kłaniają. Wydaje się być prawdą, że emerytura staje się odpoczynkiem od szkoły. Pasja jednako do aktywności pozostaje. Obserwuję od lat członków Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, w których to organizacjach działają różne sekcje dla emerytowanych nauczycieli.

Czytaj całość »

Konkurs Ogólnopolski

styczeń 13, 2010

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O kwiat dziewięćsiła”

 REGULAMIN:

1. Organizatorem konkursu jest Filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Skomielnej Czarnej.

2. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do autorów zrzeszonych jak również niezrzeszonych w związkach twórczych oraz bez podziału na autorów przed debiutem i po debiucie. Uczestnik konkursu musi mieć ukończenie 15 lat.

Czytaj całość »

Opowiadanie R. Malinowskiego opublikowane! II nagroda w konkursie „O Brzeskie Pióro 2009”

styczeń 13, 2010

GAZETA BRZESKA NR 1- 13 STYCZNIA 2010

 „Siła wiary”

 – Aniu! ANIU! – krzyczała zrozpaczona Maria, szukając wśród tłumu uciekinierów swojej kilkuletniej córeczki. Szybko zaprzestała daremnych prób odwrócenia się, gdyż groziło to stratowaniem przez pędzącą tłuszczę. W biegu podnosiła się na palcach, rozglądając się, ale nigdzie nie dostrzegła jasnych włosów Ani. Ostatnia grupa uciekinierów, w której była też Maria, zbliżała się do Bramy Małujowickiej, prowadzącej do mostu i czekającego po drugiej stronie Odry wybawienia. Nagle daleko z przodu, już za bramą, rozległ się wysoki, kobiecy krzyk, do którego po chwili dołączył chór innych. Maria wybiegła za bramę i oniemiała z przerażenia – most, jej ostatnia szansa, został zniszczony.

Czytaj całość »

Klub Literacki „Brzeg” w styczniu

styczeń 10, 2010

„Wielkopokoleniowe życzenia”- GAZETA BRZESKA- nr 1, 13stycznia 2010

Na spotkaniu styczniowym klubu był obecny z nami ks. Jan Twardowski. Obecny na fotografii, obecny w wersach i w wypowiedziach. W styczniu obchodzimy jego rocznicę śmierci, zmarł w 2006 r. w Warszawie. Został pochowany w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa kardynała Józefa Glempa, a wbrew ostatniej swojej woli, gdyż chciał być pochowany na warszawskich Powązkach.

Czytaj całość »

Literacka Nagroda Nobla 2009

styczeń 4, 2010

 

Herta Müller urodziła się w wiosce zamieszkałej głównie przez Niemców w wielokulturowym Banacie w Rumunii. Podczas wojny jej ojciec był żołnierzem Waffen-SS, matka po wojnie została wywieziona wraz z innymi Niemcami banackimi na roboty do ZSRR. Pisarka w dzieciństwie posługiwała się j. niemieckim, j. rumuński poznała dopiero w szkole. Studiowała germanistykę i literaturę rumuńską, należała do literackiej Aktionsgruppe Banat, gdzie poznała przyszłego męża. Podjęła pracę jako tłumaczka tekstów technicznych w fabryce maszyn, jednak niebawem po odmowie współpracy z Securitate straciła pracę.

Czytaj całość »

O ks. Janie Twardowskim

styczeń 3, 2010

SPOTKANIE Z KS. JANEM TWARDOWSKIM
KLUB LITERACKI BRZEG
STYCZEŃ 2010

J. Twardowski zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie. Pochowany w krypcie dla zasłużonych
Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa kardynała Józefa Glempa,
a wbrew ostatniej woli księdza Twardowskiego, który chciał być pochowany na
warszawskich Powązkach.

 Sentencje ks. J. Twardowskiego:

Czytaj całość »