XX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

listopad 1, 2009

P1010704Zamkowy Turniej Poetycki to spotkanie młodzieży z opolskich szkół  z poetami, biorącymi udział w Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich – tym roku – jubileuszowy, bo XX. Pięciodniowy program festiwalu był bogaty, obejmował: recytacje wierszy, koncerty, wystawy plastyczne, autorskie spotkania z młodzieżą, liryczne spotkanie z wypiekami Józefa Kostrzewy, spotkania muzealne. Mieszkańcy mieli możność spotkać się z poezją w Brzegu, Opolu, Głuchołazach, Paczkowie, Krakowie, Prudniku.

W programie najazdu i we wstępie do wydania zbioru wierszy „Ojczyzny naszych serc” Janusz Wójcik Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego napisał m.in. „Niegdyś 8 grudnia 1990 r. podczas pierwszego wieczoru opolskich i dolnośląskich poetów, nikt nie spodziewał się, że daje on początek międzynarodowemu festiwalowi twórców i animatorów kultury niemal ze wszystkich stron świata. (…) Uniwersalne wartości kultury polskiej pozwoliły nam zbudować mosty ponad granicami państw i ponad granicami języków, poszerzając o nowych przyjaciół kręgi Konfraterni Poetów”. W tomiku są wiersze i fotografie wielu uczestników Najazdu, a tytuł pochodzi z wiersza założyciela Krakowskiej Konfraterni Jacka Lubarta – Krzysicy. W kręgach krakowskiej organizacji znaleźli się też członkowie Klubu Literackiego „Brzeg”, gdyż J. Krzysica bywał na spotkaniach w Opolu (autorskich, a niedawno na wieczorze Romany Więczaszek), wydaje nasze autorskie tomiki w Krakowie i służy literacką pomocą w klubie. Na razie w jubileuszowym wydaniu zaistniała tylko R. Więczaszek, ale za to o naszej działalności wspomniał J. Wójcik na inauguracji Najazdu Poetów. Dodać należy, że dzięki Najazdowi powstało Stowarzyszenie Żywych Poetów, obejmujące twórców Brzegu i okolic.

P1010708

Sali Koncertowa naszego zamku. Magia słowa, która przenosi w świat marzeń i refleksji, i której poddają się młodzi i starsi poeci. To dobrze, ze pamięta się o młodych twórcach i dobrze, że brzeski dwór książęcy jak dawniej, przyciąga świat kultury. Wśród poetów znakomitości z: Litwy. Łotwy, Estonii, Czech, Grecji, Ukrainy, Niemiec, USA i z innych krajów. Wśród gości również władze miasta: starosta Maciej Stefański, Brygida Jakubowicz, nauczyciele, dyrektorzy i mieszkańcy. Poetyckiemu nastrojowi sprzyja grupa muzyczna Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 – już po raz ósmy organizator turnieju. Grają i śpiewają : Piotr Książek, Piotr Mańka, Łukasz Józwenko, nauczyciel Krzysztof Leroch –  Sara Tylka , Karolina Bajcar, Ola Obacz.

P1010721 – Pragniemy przedstawić również awangardową formę twórczości naszych uczniów. Są to wiersze umieszczone na wystawie w tej sali, które wskazują, że i treść i szata graficzna są równie ważne – mówi na powitanie pani dyrektor ZSZ 1 i podkreśla  zaangażowanie uczniów i nauczycieli w zorganizowaniu imprezy. Na całością wspaniale czuwa konferansjer Kamil Szpajcher, mający zdolność przeistaczania się to w poetę, to w aktora kabaretowego, to w solistę. Po prezentacji wierszy przez gości zagranicznych, według zapowiedzi i bardzo uroczyście, młodzi poeci przedstawiają swoje utwory. Widać emocje, bo to niełatwe – po pierwsze przyznać się do pisania, po drugie – przejść całą długość sali do mikrofonu. Zwierza się Damian Muzyka z klasy IIi Tech. Informatycznego: – Podczas czytania wiersza byłem bardzo zestresowany. Piszę wiersze dla siebie, a tu trzeba było wystąpić przed sławnymi poetami. Mimo tego, w przyszłym roku też zamierzam wziąć udział w turnieju (w ubiegłym rok Damian otrzymał wyróżnienie). O. Obacz (I miejsce) dodaje: – Poezję powinno się ciągle odkrywać na nowo, w każdym wersie powinniśmy doszukiwać się nowych symboli i znaczeń. To, co dziś podoba się jednym, na następny dzień może stracić swój blask. Mimo to nie powinniśmy się martwić niepowodzeniem i pisać przede wszystkim dla siebie. Damian i Ola są uczniami polonistki Małgorzaty Guziak – Brodzińskiej, sercem oddanej w szkole młodym talentom literackim.

W czasie dość długiej prezentacji, młodzież słucha z uwagą, wspomaga uczestników oklaskami, które czasami są głośniejsze, czasami nikłe. To znak, że utwory przedstawiają różny poziom. Gdy obraduje komisja, gra i śpiewa zespół, to również czas na pierwsze wrażenia, rozmowy z gośćmi – poetami, na autografy i na udział w akcji charytatywnej – pieniądze wrzucane do skarbonki za książki Konfraterni mają być przeznaczone na edukację dzieci na Madagaskarze, prowadzoną przez brzeskiego misjonarza o. Maszkowskiego. Młodzież z radością oklaskuje zwycięzców turnieju, padają poetyckie rady od J. Lubarta – Krzysicy, są książkowe nagrody, a potem niespodzianka: wyjazd dla młodych uczestników turnieju na wycieczkę do Krakowa!

P1010720Wyniki konkursu:
Kategoria gimnazjalna:

1 miejsce Marek Wawrzyniak GP nr 3 Brzeg
2 miejsce Justyna Lityńska GP nr 4 Brzeg
3 miejsce: Anna Birecka GP nr 1 Brzeg, Donata Przybysz GP nr 3 Brzeg , Hamudi Jesri GP nr 1 Brzeg

Wyróżnienie: Joanna Oleszczuk z GP nr 3, Joanna Szyczewska GP nr 4 Brzeg, wyróżnienie specjalne Klaudia Juszczak z SP Wójcice

Szkoły ponadgimnazjalne:
1 miejsce Aleksandra Obacz ZSZ nr 1 Brzeg
2 miejsce Roksana Aleksandrowicz I LO Brzeg
3 miejsce: Patryk Szpajcher ZSZ nr1 Brzeg, Ewa Kuśmierzak ZSB Brzeg

Romana Więczaszek