Spotkanie z ciekawym człowiekiem

listopad 22, 2009

P1010813Nowoczesna szkoła, pełna światła i przestrzeni. W kolorowej świetlicy na dużym ekranie telewizyjnym projekcja filmu. Młodzież wchodzi i patrzy na ekran: piękne krajobrazy i bohater, który zajmująco coś opowiada. Nagle zaskoczenie! Ten sam człowiek mówi „dzień dobry”, jest w szkolnej świetlicy!

– Przyjechałem z Wrocławia, aby was zainteresować pięknym krajobrazem, hojnością przyrody Ukrainy – dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Tam także rozegrało się dużo polskich wydarzeń historycznych – zaczyna gość. Jest nim pisarz Alfons Soczyński zaproszony przez nauczycieli i uczniów gimnazjum z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Autora, który wydał dziesięć książek, przedstawił nauczyciel historii Jan Zieliński, o jego twórczości wstępnie opowiedziała Romana Więczaszek, która była na spotkaniu z członkami klubu Jędrzejem Sadłoniem i Adamem Boberskim.

Soczyński urodził się na Wołyniu, niedaleko Krzemieńca- miejscowości rodzinnej Juliusza Słowackiego. Z wędrówek śladami naszego wieszcza oraz z wieczoru autorskiego Soczyńskiego w dworku krzemienieckim, powstał film, który prezentowany był w świetlicy. W Krzemieńcu co rok odbywają się spotkania ludzi kultury z różnych państw, w grudniu odbędzie się uroczyste zakończenie Roku Słowackiego. Z tej to okazji klub brzeski organizuje wieczór poetycko- muzyczny dla mieszkańców, w tym młodzieży, która będzie miała możliwość prezentacji własnych tekstów – 25.11. 09r., godz. 17.00 w ratuszu. Udział w  spotkaniu wezmą: Grażyna Burska z grupa teatralną gimnazjum w Skarbimierzu, Ola Cieślak z piosenkami na gitarę,  A. Soczyński i Marian Kosiński z autorskim opracowaniem „Hymnu Słowackiego” i z melodiami zespołu „Miniaturki” (patrz niżej!).

P1010814Gość spotkania opowiadał gimnazjalistom o swoich książkach. Są to obrazy z wielu miejsc, które odwiedził. Wspomniał o Lwowie, Kamieniu Podolskim, Chocimiu, Łucku, dodawał ciekawe fakty historyczne. Ma też plany podróżowania śladami sienkiewiczowskich bohaterów, zdradził uczniom zamysły pisarskie, czyli kim będzie następny bohater i o czym będzie kolejna powieść. Niedawno na rynku ukazała się książka „Krew i ogień”, o której recenzent Jan Stanisław Jeż pisze: „Pracę A. Soczyńskiego polecam wszystkim czytelnikom, przede wszystkim zaś interesującym się wzajemnymi relacjami miedzy narodami polskim i ukraińskim na przestrzeni dziejów, a szczególnie w okresie drugiej wojny oraz tuż przed jej wybuchem i bezpośrednio po jej zakończeniu”.
– Jestem bliźniakiem i są we mnie dwie osobowości: liryczny poeta i epicki opowiadacz – odpowiada Soczyński na pytanie ucznia. Poetycką stronę autora ukazała R. Więczaszek, czytając wybrane wiersze, do prezentacji dołączył się sam gość. Uczniom najbardziej podobały się przeżycia z dzieciństwa i oczywiście utwory miłosne
Na pamiątkę pierwszego wydarzenia w ramach „Spotkań z ciekawym człowiekiem”,  gimnazjaliści poprosili o autografy i pamiątkowe zdjęcie. Alfonsa Soczyńskiego będziemy niedługo gościć na wieczorze autorskim zorganizowanym przez Klub Literacki „Brzeg”.

P1010819