Mieczysław Orski – spotkanie autorskie
październik 16, 2009 Klub Literacki „Brzeg”
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
gościli
dnia 20 października w Małej Sali Książęcej
Mieczysława Orskiego
redaktora głównego czasopisma „Odra”, poetę,
prozaika, krytyka literackiego.
Temat spotkania: „Nowe nurty literatury polskiej”
W jesiennie udekorowanej sali Autor spotkał sie z licznym gronem słuchaczy. Byli to: członkowie Klubu Literackiego „Brzeg”, Stowarzyszenia Żywych Poetów, uczniowie szkół średnich z nauczycielami oraz mieszkańcy Brzegu. Zebranych przywitała przewodnicząca klubu Romana Więczaszek, a o literackiej drodze M. Orskiego opowiadał Adam Boberski. Redaktor „Odry” przedstawił swój punkt widzenia dotyczący literatury współczesnej, po czym rozwinęła się ciekawa dyskusja. Była również okazja posłuchania poezji Orskiego w wykonaniu Lucyny Ścisłowicz i R. Więczaszek przy dżwiękach gitary i piosenkach w wykonaniu Oli Cieślak. Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe foldery z biogramem Autora i jego wierszem.
M. Orski podziękował słowami: ” Bardzo dziękuję za tak udane, starannie i ekskluzywnie przygotowane spotkanie na Zamku w Brzegu, któremu towarzyszyło duże zainteresowanie publiczności, w większości młodej. Tak że trochę nabrałem wiary – po marnych, z nikłą publicznością, na siłę organizowanych „sponsorowanych” spotkaniach literackich w kilku miastach – w sens takich wieczorów. Mam nadzieję, że przysporzy to też czytelników „Odrze” w Brzegu”.
Patronat: Związek Nauczycielstwa Polskiego/ oddz. w Brzegu
Gazeta Brzeska, Panorama Powiatu Brzeskiego
Oprawa muzyczna: zespół muzyczny z I LO w Brzegu
Mieczysław Orski – polski poeta, prozaik i krytyk literacki. Debiutował w 1961 roku na łamach prasy jako prozaik. Od 1972 roku jest redaktorem miesięcznika wrocławskiego „Odra”. Ur. w 1943 r. we Lwowie. Wydał tomiki wierszy „Wyspa” i „Zamarznięty ocean” (1980), tomy esejów i szkiców literackich poświęconych współczesnej literaturze: „Zmowa obojętnych i inne szkice” (1973), „Etos lumpa: szkice literackie” (1978), „Kontestator wśród narodowych znaków” (1989), „A mury runęły: książka o nowej literaturze” (1995), „Autokreacje i mitologie” (1997), „Lustratorzy wyobraźni, rewidenci fikcji: o polskiej prozie lat dziewięćdziesiątych ” (2002) – za tę ostatnią książkę przyznano mu wyróżnienie Fundacji Kultury. Współpracuje jako eseista i krytyk z wieloma czasopismami, jako autor adaptacji i scenariuszy z teatrami, m.in. z wrocławskim „Kalamburem”, na scenie którego m.in. Włodzimierz Herman zrealizował jego widowisko pt. „Futurystykon”. W latach 80. podjął współpracę z Radiem „Wolna Europa”, jako komentator literacki rozgłośni – do jej zamknięcia. Jest członkiem PEN-Clubu. W roku 1989 otrzymał literacką Nagrodę Miasta Wrocławia, w 1988 – Nagrodę Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikację na łamach „Res Publiki”. Pomysłodawca i współorganizator wielu cykli upowszechniających kulturę literacką we Wrocławiu, m.in. Turniejów Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, Salonu Literackiego, Wrocławskiego Studium Literackiego przy Ośrodku Kultury i Sztuki i „Odrze”.
Fragmenty rozmowy D. Zapały z M. Orskim (2001): „Trwamy na posterunku. Zaliczamy się do niewielu tytułów w kraju i instytucji broniących istotnych wartości moralnych, estetycznych i artystycznych. Obecnie wartości te rozmieniają się na drobne”.
„Odra” jest źródłem wiadomości na temat tego, co dzieje się w kulturze, w nowych kierunkach filozofii na świecie, a równocześnie daje możliwość zaistnienia prowincji”.