Porozmawiajmy o kulturze – Klub Literacki „Brzeg”

styczeń 31, 2009

 

„POTRZEBNA NOOSFERA- OGÓŁ DOROBKU”, Gazeta Brzeska nr 3, 4 lutego 2009

 Przerażające są ostatnie wyniki Ośrodka Badań Opinii Publicznej: ponad połowa Polaków nie uczestniczy w ogóle w życiu kulturalnym, ponad 70% ludzi po 50 r. życia w ciągu ostatniego roku nie odwiedziło żadnego miejsca związanego z kulturą. Lepiej jest wśród ludzi młodych ok. 20 r. życia: do kina chodzi 77% z nich, do muzeum lub teatru – ok. 20%. Badanie wykazało, że im jesteśmy starsi, tym rzadziej wychodzimy z domu, aby zetknąć się kulturą.stp63317

Co to jest kultura? Każdy słownik języka polskiego podaje, że jest to ogół duchowego i materialnego dorobku ludzkości wytworzony na kolejnych etapach rozwoju historycznego. Jest to przekształcanie tego, co nam dane przez naturę; tak powstają obrazy, rzeźby, wiersze. Dobra kulturalne są wynikiem refleksji i dokonań twórczych wielu pokoleń. Artysta malarz, przy zachowaniu swojej indywidualnej drogi, musi mieć rozeznanie w różnych nurtach, poeta- powinien mieć wiadomości z teorii literatury, itd.

 

 

Rozwijanie osobowości.

Wspaniale, że minister edukacji i minister kultury postanowili, że w szkole należy zwiększyć liczbę godzin związanych ze sztuką (muzyka, plastyka, kółka) gdyż zmalało w społeczeństwie uczestnictwo w kulturze. Wiadomo, że nawyki obcowania ze sztuką wyrabiamy w młodych latach, potem jest większe prawdopodobieństwo, że tak wykształcony człowiek zrozumie, że „nie żyje, aby jeść, ale je aby żyć”. Gdy będziemy kształcić jego wrażliwość, na pewno nie będzie obojętny na drugiego człowieka. Do nadrobienia jest dużo, a na efekty trzeba będzie poczekać. Rodzina w tym procesie jest równie ważna, bo jak dziecko widzi, że mama z tatą idą na imprezę do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, a potem przychodzą zrelaksowani i opowiadają wrażenia, na pewno zakoduje, że w życiu oprócz zaspakajania podstawowych potrzeb, należy pamiętać i o tych duchowych, tzw. niższego rzędu.

 Aby życie nie mijało monotonnie – dyskusja uczestników Klubu Literackiego „Brzeg”.

– Gdy byłem z żoną w sanatorium, miałem spotkanie autorskie. Jestem zadowolony, bo otrzymałem z zagranicy kartkę noworoczną od kuracjuszki, która nazwała mnie „poetą”. Szkoda, że nie miałem przy sobie naszego zbioru poezji „Szukam poezji wśród niepokojów”, bo ludzie chcieli kupić, to bardzo miłe. Niedawno byłem na spotkaniu w Lewinie Brzeskim na „Koncercie kolęd i pastorałek”, grała i śpiewała Muzykująca Rodzina Kosińskich. Czytaliśmy swoje wiersze, czułem wspaniałą rodzinną atmosferę. Dużo wrażeń mam po spotkaniu w naszym zamku (styczeń), na którą przyszło dużo ludzi. Występował M. Kosiński z rodziną, zespół muzykujący z Opola i nasz klub. Autor miał promocję nowego tomiku, było dużo muzyki i wspólnego śpiewania –  Zdzisław Herman.stp63326

A ja mile wspominam wyjazd członków klubu do Nysy. Dyrektorka szkoły Danuta Kobyłecka (też poetka) zorganizowała spotkanie noworoczne z jasełkami i poezją. Wiersze przedstawiali poeci z Nysy, Opola, Prudnika, Brzegu. Poznałam wiele ciekawych ludzi –  Lucyna Ścisłowicz.

– Bywałem ostatnio w kinie, ale jak można mówić o uczestniczeniu w życiu kulturalnym, jak w Kędzierzynie Koźlu nie ma kina! Ale obejrzałem:  „Zaufaj mi”- prod. serbsko- chorwacko – francuskiej, to kapitalna groteska, „Młode wino”- komedia czeska, bardzo dobra oraz „Australię” trochę przereklamowany, nie bardzo mi się podobał. Niedawno przyszedł mi pomysł na opowiadanie satyryczne, jak napiszę, przyjadę do was i przeczytam – Krzysztof Konarski – sympatyk naszego klubu, członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego z Opola, recenzent, poeta, prozaik.

– Nie sądziłem że z czytelnictwem młodych ludzi jest tak źle. Oni są dumni i wprost mówią nauczycielowi, że nie czytają nic, nawet lektur! A moje życie duchowe? Mam pomysł na opowiadanie, ale póki co, napisałem następny esej, o strachu, posłuchajcie… – Adam Boberski, autor opowiadań „Zapiski zmarłego w domu”.

– Ostatnio dużo czytam. Przeżyłam powieść „Rozbitek”  brzeżanki Krystyny Januszewskiej, z którą nasz klub zorganizował niedawno spotkanie w ratuszu. Teraz jestem pod wrażeniem lektury „Śpiew ptaka” Antohony de Mello (jezuita, autor książek o rozwoju duchowym). Są to bajki arabskie, hinduskie, buddyjskie, chrześcijańskie z morałami, które zmuszają do refleksji. Przeczytam fragment… – Róża Malczewska.

 – Urzekły mnie ulice Krakowa, gdzie byłam na wycieczce. Każda ulica efektownie udekorowana, podziwiałam je wieczorem. Czytałam też wiersze o Krakowie. Któż o nim nie pisał! K. Ildefons Gałczyński, W. Szymborska, S. Wyspiański, ks. J. Twardowski, dla wielu artystów to miasto jest natchnieniem – Krystyna Łaszewska.

stp63321

– Istota tworzenia? Po kilku latach pisania wierszy, jestem zadowolony z niewielu tekstów. Poprawiam, ktoś mnie pocieszył, że J. Twardowski po dziesięciu latach wracał do tego samego wiersza i zmieniał. Planuję wydać pierwszy tomik, już nad nim pracuję. Przeczytam wam kilka propozycji – Jędrzej Sadłoń.

– Starajmy się, aby nasze życie nie mijało szaro. Dobrze, że tworzymy klub, ale martwi mnie, że mimo ogłoszeń, nie odwiedzają nas nowi ludzie. W listopadzie do gimnazjów i szk. średnich w Brzegu i powiecie wysłaliśmy ogłoszenie o konkursie literackim pod  patronatem dyr. zamku Pawła Kozerskiego. Do dziś niewiele przyszło prac, przedłużamy termin do końca marca. O innych wydarzeniach na stronie: www.klubliterackibrzeg.pl. W Brzegu ostatnie dwa miesiące obfitowały w imprezy kulturalne. Kto na nich był? Przypomnę te tradycyjne, które były lub będą: Festiwal Osób Niepełnosprawnych, Koncert Noworoczny, Festiwal Muzyki Dawnej, Brzeskie Kolędowanie, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Festiwal Muzyki Religijnej. W Galerii Sztuki Współczesnej są teraz trzy ciekawe wystawy, w Muzeum Piastów Śląskich można obejrzeć nowe ekspozycje (np. lampy) lub uczestniczyć w Zamkowych Wieczorach Muzycznych, kino w Brzeskim Centrum Kultury oferuje dobry repertuar. Wystarczy zatrzymać się w biegu, przeczytać plakaty na słupie lub informacje w lokalnej prasie. Dla mających internet, oknem na Brzeg są nasze portale, dość liczne. Antoni Kępiński – polski psychiatra, naukowiec, filozof – twierdził, że „świat kultury tzw. noosfera jest do życia człowiekowi równie potrzebna jak biosfera” –  Romana Więczaszek.

 KLUB LITERACKI ZAPRASZA NA SPOTKANIA W KAŻDY PIERWSZY WTOREK MIESIĄCA, GODZ. 17, SALA ZNP, RATUSZ, SUKIENNICE 2
kontakt:   0506 694 440  ,   077 416 36   – ZNP
mail: kontakt@klubliterackibrzeg.pl