„DROGAMI ZNACZEŃ”- ANTOLOGIA I 40-LECIE NKL OPOLE
listopad 22, 2008„JUBILEUSZ OPOLSKIEGO KLUBU”, GAZETA BRZESKA NR 1, 7 STYCZNIA 2009
„Drogami znaczeń” to tytuł antologii Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, którego promocja zbiegła się z 40 – leciem klubu i obchodzona była 22 listopada 2008 r. w sali Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu.
„Gdyby anioł stróż czuwał nad słowami, nikogo by diabli nie wzięli”- oto aforyzm Wiesława Malickiego z tej książki. Bardzo nas cieszy to wyznanie, gdyż czasami Anioły się spotykają. Otóż, motto strony brzeskiego klubu (www.klubliterackibrzeg.pl) cytujące L. Staffa- nawiązuje też do Aniołów, a prawdą jest, że W. Malicki jak Anioł czuwa nad naszym klubem. Kilka razy gościł na spotkaniach, wiele skorzystaliśmy, gdyż to literat bardzo otwarty do współpracy i chętny do pomocy. Bardzo za to dziękujemy.
Na spotkaniach autorskich w Brzegu byli także: Ś.P.Karolina Turkiewicz- Suchanowska, Teresa Nietyksza (redakcja tomu R. Wieczaszek „Krąg”) , Renata Blicharz (autorka słowa wstępnego w „Kręgu”), Krzysztof Konarski, Piotr Żarczyński. Natomiast Elżbieta Lisak – Duda i mąż Harry Duda służyli pomocą literacką na łączach internetowych. W „Drogach znaczeń” znalazły się wiersze Romany Więczaszek– założycielki Klubu Literackiego Brzeg, należącej do NKL, która była obecna na uroczystości promocyjnej z Barbarą Mrowiec prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego o/ Brzeg. To ważne wydarzenie, promujące działalność brzeską. W książce zostały opublikowane utwory 24 literatów, są to: Renata Blicharz, Irena Bota, Edmund Borzemski, Daniela Długosz-Penca, Zygmunt Dmochowski, Harry Duda, Witold Hreczaniuk, Danuta Kobyłecka, Krzysztof Konarski, Elżbieta Lisak-Duda, Janina Łopuch,
Ewa Maj-Szczygielska, Wiesław Malicki, Teresa Nietyksza, Wojciech Ossoliński, Andrzej Pałosz, Roman Rzucidło, L. Małgorzata Sobolewska, Tadeusz Soroczyński, Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz, Karolina Turkiewicz-Suchanowska, Piotr Żarczyński, Anna Żurawska . Tom zawiera: wiersze, aforyzmy, fraszki, prozę, noty o autorach. Wyboru i przygotowania do druku dokonali: W. Malicki i T. Nietyksza, w kolegium redakcyjnym byli W. Sobiborowicz. K. Konarski i M. Sobolewska. Projekt okładki jest autorstwa Piotra Paściaka- obraz M. Sobolewskiej. Wstęp napisała Wanda Sobiborowicz prezes Okręgu Opolskiego ZNP, dzięki staraniom której ukazała się publikacja. Książka jest dość pokaźna, liczy 176 stron, wyróżnia się miłą, ciepłą kolorystyką.
Przy uroczyście zastawionych stołach, spotkali się literaci, prezesi terenowych oddziałów ZNP, władze związkowe, przedstawiciele Radia Opole, prasy i inni goście specjalni. W. Sobiborowicz przedstawiła historię klubu, po czym podziękowała ustępującemu szefowi Piotrowi Żarczyńskiemu. Prezentację almanachu prowadziła M. Sobolewska, ciepłym akcentem były limeryki Teresy Nietykszy skierowane do każdego autora. R. Więczaszek otrzymała następujący:
(21) „Mój numerek to jest „oczko”,
A to ja i moja kotka,
Co po wierszach mi się łasi,
Pieszczot pragnie i grymasi.
Jestem słodka.
W tle odbywała się prezentacja multimedialna: obraz autora, który przedstawiał utwór, biogram, a potem fotografie z imprez. Dodatkową atrakcją były pastisze muzyczne w wykonaniu Tomasza Kanasa.
Klub to „miejsce, gdzie nie tylko omawia się własne dokonania twórcze, ale także dyskutuje o najnowszych wydarzeniach kulturalnych, nowościach wydawniczych i co najważniejsze- po prostu spotyka się przyjaciół, którzy mówią tym samym językiem” tę wypowiedź nieżyjącej Karoliny Turkiewicz- Suchanowskiej przywołała W. Sobiborowicz we wstępie do antologii.
Jakże dziękuję Aniołom i Tobie, Karolino za ciepłe przyjęcie mnie do klubu przed laty…
Romana Więczaszek