Archiwum: listopad, 2008

„DROGAMI ZNACZEŃ”- ANTOLOGIA I 40-LECIE NKL OPOLE

listopad 22, 2008

„JUBILEUSZ OPOLSKIEGO KLUBU”, GAZETA BRZESKA NR 1, 7 STYCZNIA 2009

„Drogami znaczeń” to tytuł antologii Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, którego promocja zbiegła się z 40 – leciem klubu i obchodzona była 22 listopada 2008 r. w sali Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu.

Czytaj całość »

Prof. Stanisław Nicieja-wykład w dniu Święta Niepodległości

listopad 20, 2008

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- Gazeta Brzeska, nr 22, 19 listopada 2008

Daj nam poczucie siły
i Polskę daj nam żywą,
by słowa się spełniły
nad ziemią tą szczęśliwą.
Jest tyle sił w narodzie,
jest tyle mnogo ludzi;
niechże w nie duch twój wstąpi
i śpiące niech pobudzi.

stp631661Modlitwą Konrada z dramatu S. Wyspiańskiego „Wyzwolenie” przywitał gości w Muzeum Piastów Śląskich Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz. Była to uroczysta sesja Rady Powiatu i Rady Miasta z okazji 90 rocznicy Narodowego Dnia Niepodległości. Na sali zasiadły władze miasta, służby mundurowe, władze wojewódzkie i powiatowe, władze kościelne, przedstawiciele związków, prasy oraz radia, a także mieszkańcy. Jako gość specjalny przybył na wykład prof. Sławomir Stanisław Nicieja.

Święto Niepodległości jest świętem radości i refleksji. Program obchodów w Brzegu był bardzo uroczysty. Na początku msza św. w kościele pw Krzyża Świętego, następnie apel pamięci na Placu Zamkowym, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Mundury, salwa, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, delegacje szkół ze sztandarami, dużo innych organizacji brzeskich – wszystko to bardzo podobało się brzeżanom, którzy rodzinnie uczestniczyli w uroczystości.  Przed zamkiem podziw (nie tylko dzieci) budził nowoczesny sprzęt wojskowy, a zwłaszcza robot zdalnie sterowany.

Czytaj całość »

Zbigniew Herbert- przedstawienie w BCK

listopad 19, 2008

 

ALFABET HERBERTA– Gazeta Brzeska nr 22- 19 listopada 2008

 

 

– Pani Doroto! Przedstawienie wyzwoliło mój niepokój. Koleżanka stwierdziła, że chyba nie będzie mogła spać w nocy. Dlaczego? – zwróciłam się do reżyser Doroty Herman po listopadowej premierze „Alfabetu według Herberta” w wykonaniu Teatru Dnia Niepowszedniego.

– Jeśli w teatrze powie się wszystko dosłownie, to zabija się magię. Jest to identyczna sytuacja jak w poezji. Spektakl powinien trwać nadal w wyobraźni widzów. Niepokój i chęć odgadnięcia tajemnicy to dar, jaki otrzymują widzowie od aktorów. Teatr to emocje, one tworzą atmosferę, której nic nie zastąpi -stwierdziła zapytana.

Czytaj całość »

MISTERIUM CHLEBA w Brzegu z udziałem poetów

listopad 10, 2008

Bochen serca, Gazeta Brzeska nr 21, listopad 2008

Jeden z wykładów podczas październikowych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Brzegu nosił tytuł: Jesteśmy odpowiedzialni wszyscy za wszystkich. To bardzo mądre przesłanie społeczne Jana Pawła II uczy wrażliwości, miłosierdzia. Przez cały tydzień dla wszystkich chętnych i wrażliwych ludzi organizatorzy przygotowali ciekawy program. Były to wykłady znanych osobistości duchownych, msze święte z przesłaniami i Misterium Chleba z udziałem poetów z Międzynarodowego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich.

 

Czytaj całość »

KRYSTYNA JANUSZEWSKA- wieczór autorski w Brzegu

listopad 10, 2008

CZUJĘ SIĘ BRZEŻANKĄ, GAZETA BRZESKA NR 21, 5 LISTOPADA 2008

– Tu się urodziłam, mieszkałam 9 lat. Przyjeżdżam często, żeby „nawąchać się Brzegu, nałapać brzeskiego powietrza” – takim wyjaśnieniem zaczęła spotkanie autorskie w Ratuszu Krystyna Januszewska, zaproszona przez Klub Literacki działający przy ZNP. Jest autorką pięciu powieści, maluje obrazy i wykonuje inne artystyczne prace, kocha sztukę i przyrodę. Mieszka koło Poznania w Rogoźnie. Wieczór prowadziła Romana Więczaszek, uczestnicy byli świetnie przygotowani, ponieważ wcześniej zapoznali się z twórczością pisarki. Januszewska mówiła ciekawie o inspiracjach, przedstawiała każdą powieść, opowiadając wiele ciekawostek. Czytaj całość »

BEŁKOTLIWA PSEUDOPEZJA – esej Adama Boberskiego

listopad 1, 2008

„POLSKA BYŁA I JEST POETYCKĄ POTĘGĄ”  

 O potędze tej świadczy nie tylko liczba dobrych poetów, ale również poetów złych. Im więcej poetów beznadziejnych, tym więcej poetów znakomitych. Na jednego poetyckiego geniusza przypada ze stu średniaków i z jakiś tysiąc miernot. Z poezją w Polsce jest jak z piłką nożną w Brazylii, gdzie wszyscy kopią piłkę, w większości słabo i przeciętnie, ale ta wielka liczba świadczy o piłkarskiej potędze kraju, ta wielka liczba generuje piłkarską elitę. Takie są prawa statystyki. Takie są prawa hierarchii, której symbolem i wyobrażeniem jest piramida.boberski-5 Czytaj całość »