Archiwum: październik, 2008

Jan Paweł II w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu- wystawa

październik 15, 2008

        

 „OTO JESTEM”- GAZETA BRZESKA, NR 17, 10 WRZEŚNIA 2008

 

Niedługo w Brzegu na placu przy kościele św. Mikołaja stanie pomnik Jana Pawła II. Przedsięwzięcie od początku prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika, którego przewodniczącym jest Romuald Nowak. Każdy mieszkaniec, który dołożył swoją „cegiełkę” na powstanie dzieła, poczuje się szczególnie, gdy spojrzy na pomnik Papieża, gdyż w drodze niekończącej się pielgrzymki, Ojciec Święty zechciał zatrzymać się w grodzie nad Odrą.

 

Również drogą pielgrzymowania za Wielkim Polakiem podąża fotograf z Wrocławia Andrzej Winiarz.a-winiarz-wystawa-w-muzeum-pia-sl Zawitał trzeci raz do  Brzegu, tym razem do Zamku Piastów Śląskich. Jego wystawa powstała w 1997 r., nosi tytuł Totus Tuus (łac. Cały Twój),  można ją oglądać do 7 października. Ma charakter otwarty. Dlaczego? Odpowiada Autor: – To mój skromny   hołd  okazany Papieżowi i plon  wieloletniego za Nim  pielgrzymowania. Ta  pielgrzymka nie kończy się, trwa nadal, tak jak trwa nieustannie nauczanie Jana Pawła II, tak jak nieustannie jest On  w  naszych sercach, dlatego zapraszam do  współtworzenia  tej wystawy,  abyśmy byli żywym dowodem Jego  pamięci.

 

 

 

 

Czytaj całość »

JEDLINA ZDRÓJ- wiersze z almanachu na Dolnym Śląsku

październik 8, 2008

KOMPLEKS RIESE, Gazeta Brzeska nr 19 (Brzeskie Pióra), 8 października 2008

Leżą przede mną dwie książki, które przywiozłam z krótkiego pobytu w Jedlinie Zdroju i Głuszycy- w miejscowościach Dolnego Śląska. Książki bardzo dla mnie ważne i niezwykłe…

Nie byłabym  w ich posiadaniu, gdyby nie pewien człowiek. Nazywa się Stanisław Michalik– historyk, były burmistrz Głuszycy, inicjator powstania Tajemniczego Podziemnego Miasta- Osówki, były dyrektor szkoły średniej, także szef Domu Kultury w Jedlinie, obecnie redaktor lokalnej gazety. Zostałam zaproszona na spotkania autorskie z powodu almanachu Klubu Literackiego „Szukam obrazów wśród niepokojów”. Są w nim wiersze kilku autorów ułożone tematycznie, m.in. związane z moją rodzinną miejscowością. Michalik zaproponował wydanie albumu z artystycznymi fotografiami i wierszami rodaków, których los umiejscowił daleko od Głuszycy, ale którzy nostalgicznie wracają strofami do „pięknych” lat młodości. Cudzysłów przy wyrazie jest  celowy, ponieważ wydarzyło się coś, co spowodowało zawirowania w moich wspomnieniach z dzieciństwa. Skutkiem tego, słowo „piękny” nabrało dla mnie  innego, głębszego znaczenia.

Mariusz, R. Więczaszek, K. Szynter, S. Michalik

M. Kambr, R. Więczaszek, K. Szynter, S. Michalik

Byłam uczestniczką wieczorów autorskich ze Stanisławem Michalikiem i Ryszardem Machowczykiem (też historykiem), zorganizowanych w Uzdrowisku Szczawno- Jedlina przez animatora kultury Katarzynę Szyfter.

Czytaj całość »