ŁOMNICKA CHATA- NOWY ALBUM O GŁUSZYCY

sierpień 1, 2008

 „Przymiarka do nowego albumu” Głos Głuszycy, sierpień 2008 

 4 lipca w pachnącej drewnem „Łomnickiej Chacie” miała miejsce prezentacja medialna przygotowanego do druku przez dwójkę redaktorów „Głosu Głuszycy”, Stanisława Michalika i Leopolda Krynickiego, nowego albumu  –   „Głuszyca, moja Itaka”. Prezentacja zgromadziła elitę intelektualną miasta na czele z władzami miejskimi: przewodniczącym Rady, burmistrzami, radnymi zajmującymi się sprawami kultury, a także innymi osobami ze środowisk kultury, oświaty, lokalnego biznesu.

W wypełnionej po brzegi sali konsumpcyjnej na piętrze budynku było cicho „jak makiem siał”, bo pomysł albumu  jak również formuła prezentacji wzbudziły duże zainteresowanie, a nawet wzruszenie. Album składać się będzie z wierszy trójki autorów wywodzących się z Głuszycy, poety, nauczycielki i górnika,  których los rzucił w dalekie strony, ale nie zapomnieli oni o swoich korzeniach i po latach piszą pełne nostalgii wiersze o swoim „kraju lat dziecinnych”, do którego powracają wspomnieniami jak Odyseusz do swej Itaki. Dwoje z nich, Romana Więczaszek z Brzegu nad Odrą i Marek Juszczak z Knurowa przybyli osobiście na prezentację i recytowali swoje wiersze wybrane do albumu. Trzeci, najsłynniejszy poeta, Natan Tenenbaum, mieszkający od dłuższego czasu w Sztokholmie, był gościem głuszyckiego Centrum Kultury w 2002 roku.glusz-lomnica-08-063

Wiersze stanowią „złotą ramę” do artystycznych fotografii, odzwierciedlających „okiem kamery” urzekające piękno krajobrazów i przyrody gminy Głuszyca. Redaktorzy albumu dokonali wyboru najciekawszych fotografii czwórki młodych Głuszyczan, Ani Błaszczyk, Marzeny Michalik, Tomasza Gromali, Romana Głoda, ale okazuje się, że takich cichych amatorów fotografiki artystycznej jest w mieście znacznie więcej. Album będzie więc wzbogacony o jeszcze inne zdjęcia. Prezentacja, to ważne wydarzenie kulturalne w mieście, ale także test na szanse produkcyjne i możliwości recepcyjne albumu. Wydaje się, że wypadł on obiecująco. Patronat nad albumem objęła nowo utworzona grupa „Partnerstwo dla Głuszycy”, a wydawcą zgodziło się być Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Doliny Bystrzycy.

Jeśli wszystko się uda, to w grudniu br. „na gwiazdkę” wzbogacimy się o nowy, piękny album z naszego miasta

 Stanisław Michalik

                                                                                                                                                                        

 

O Głuszycy w „Gazecie Brzeskiej”.

 Obecność Romany Więczaszek na głuszyckiej prezentacji albumu stała się dla niej inspiracją do napisania niezwykle sympatycznego dla nas artykułu w „Gazecie Brzeskiej” (nr 14) pt. „Moja Itaka”. Pisze ona o znaczeniu wspomnień z lat dzieciństwa  w życiu człowieka, o literackich reperkusjach tej miłości i przywiązania  do „kraju lat dziecinnych” w wierszach Mickiewicza, Asnyka, Staffa. Takie uczucia towarzyszą Jej niezmiennie, czemu daje wyraz w swoich wierszach. Dalej pisze o swoich związkach z Głuszycą i satysfakcji, z jaką przyjęła zaproszenie na prezentację albumu  i zamieszczenie w nim Jej wierszy. Część artykułu poświęcona jest naszej atrakcji turystycznej  –  Osówce oraz nowo zbudowanej „Łomnickiej Chacie”, wraz z kolorowymi fotkami obu miejsc i zachętą do ich odwiedzenia. Sekwencję o wzruszającym spotkaniu z Markiem Juszczakiem i wszystkimi gośćmi prezentacji kończy słowami pewnej hiszpańskiej pisarki: „Dzieciństwo to miejsce gdzie mieszka się przez całe życie”. 

Stan