POZNAJ SWÓJ KRAJ- organizacja z Opola gościem Klubu Literackiego Brzeg

maj 1, 2008

„Było nam miło”, Gazeta Brzeska nr 9, maj 2008

– Jestem zachwycona, że takie urocze jest młode pokolenie w Brzegu. Dziękuję członkom klubu i organizatorom wycieczki za odkrycie skarbów, które mogłam dziś zobaczyć- mówiła dr psychologii Halina Smolińska, która należy do Opolskiego Koła Stowarzyszenia Poznaj Swój Kraj. Spotkanie odbyło się w sali ratuszowej Klubu Literackiego działającego przy ZNP. Członkowie koła zwiedzali w sobotę Brzeg i okolice. Jego prezes Tadeusz Jacek Rogoża oznajmił, że wizyta  jest jednocześnie inauguracją działalności w zakresie upowszechniania kultury duchowej. Goście wysłuchali naszych wierszy o Brzegu umieszczonych w almanachu „Szukam obrazów wśród niepokojów”, który niedawno  wydaliśmy. Akompaniament do poezji opracowały Anna Mrozowska i Wiola Sandurska, oprócz nich, recytowali: Zdzisław Herman, Romana Więczaszek, Krystyna Łaszewskprogress-005a.

 

 

 

 

– Proszę państwa! Zwracam się niepoetycko, abyście patrzyli na zegarki, bo mamy przecież plan- ponaglał  J. Rogoża swoich wycieczkowiczów. A nam było miło, bo gościom się nie spieszyło, słuchali muzyki, dyskutowali, delektując się brzeską chałwą i innymi rodzimymi słodkościami. Padł głos znawcy sztuki dr Jana Trzosa, żeby Brzeg  pozostał nadal w woj. opolskim, żeby się nie odłączał. Jego zdaniem młodzież, która się tu urodziła, to Ślązacy. Pięknie, że w wierszach mówią o związkach z tą ziemią. Na spotkaniu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wysunięto postulat, żeby Brzeg zaliczyć do miast zabytkowych. Wiąże się to m.in. z tym, że na zburzenie obiektu trzeba otrzymać zezwolenie ministra. O pięknie i wartości miasta świadczy architektura i trzeba bardzo o nią dbać!

 – Według hasła „Poznajemy Ziemię Brzeską” oprowadzał nas dziś Tadeusz Jurek-  prezes brzeskich przewodników, który szefuje też Federacji Przewodników Dolnośląskich- opowiadali wycieczkowicze. –  „Zaliczyliśmy” zamek z  Muzeum Piastów Śląskich, odrestaurowaną bramę, kościół z malarstwem J. Kubena i ratusz brzeski. Byliśmy w  Brzezinie pod  kamieniem  upamiętniającym  budowę drogi bitej z Brzegu do  Wrocławia,  w Małujowicach  w kościele z  polichromią gotycką,  w  Skarbimierzu  na terenie  byłego lotniska.

 Stowarzyszenie powstało w  Warszawie, 2006r.  w odpowiedzi na  apel  czasopisma  „Poznaj  swój  kraj”.  Koło w Opolu  zawiązało się w 2007 jako pierwsze w kraju! Zrzesza członków z całego województwa, ale najwięcej mieszkańców Opola. Najmłodszy jest jeszcze uczniem, a najstarsza osoba ma 84 lata! Największa grupa zawodowa to nauczyciele, w tym nauczyciele akademiccy. Ale również są reprezentanci innych zawodów. Część członków posiada uprawnienia instruktorów krajoznawstwa, przodowników turystyki kwalifikowanej, przewodników i pilotów turystycznych. W szeregach są również osoby piszące, malujące, fotografujące. Główne cele i sposoby działania są na str.:  www.stowpsk.amos.waw.pl.

progress-006Plan imprez jest obfity. Odbyło się już 41 wypraw, obecnie organizowane są dwie w miesiącu: w Opolu i na terenie województwa, również wycieczki po Dolnym i Górnym Śląsku. Nasi znajomi interesują się wieloma dziedzinami, chodzą na imprezy malarskie, poetyckie, muzyczne, zwiedzają okolice, ucząc się geografii i historii. Raz w roku organizowane jest trzydniowe Regionalne Seminarium Krajoznawcze, które od tego roku będzie miało charakter ogólnopolski.
– Proszę przyjąć na pamiątkę biuletyn pt. „Opolskie Wieści Krajoznawcze”, miesięcznik- mówi na zakończenie miłego spotkania J. Rogoża. Jest w nim dużo informacji: wywiady z ciekawymi ludźmi, wiadomości o herbach miast z Opolszczyzny, sprawozdania z wypraw, zapowiedzi imprez. Dziękujemy za książkę „Szukam obrazów wśród niepokojów”,  zorganizujemy u nas wieczór autorski. Zapraszam Brzeżan do uczestnictwa w naszym kole. Oto kontakt: Opole, ul. Grudzicka 48 a, tel.    077 453 72 26   ,    505 99 39 79   . mail: tjr@tlen.pl

 Romana Więczaszek